Veľa ľudí si myslí, že najnebezpečnejšia jadrová katastrofa na svete bola v Černobyle, ale nie je to pravda. V roku 2011 zemetrasenie vytvorilo cunami, ktorá bola príčinou poškodenia reaktorov na atómovej elektrárni spoločnosti TEPCO v japonskom meste Fukušima. Poškodili sa tri reaktory, následkom čoho sa do vody uvoľnila radiácia, ktorá bola doteraz najväčšia v novodobých dejinách ľudstva. Iba za tri mesiace po katastrofe boli do Tichého oceánu uvoľnené rádioaktívne chemické látky v objeme prevyšujúcom uvoľnenie počas katastrofy v Černobyle. Nakoniec konečné reálne hodnoty môžu byť oveľa vyššie, pretože v posledných rokoch bolo niekoľkými vedeckými skupinami dokázané, že oficiálne japonské hodnoty a dáta nezodpovedajú realite.
Akoby to ešte nestačilo, vo Fukušime pokračujú s vypúšťaním do Tichého oceánu ohromného množstva – 300 ton(!) rádioaktívneho odpadu denne. A budú to robiť ešte dlho, pretože problém nevedia zatiaľ odstrániť z dôvodu extrémne vysokých teplôt. Preto sa netreba diviť informáciám, že Fukušima iba za päť rokov zamorila radiáciou celý Tichý oceán.
Fukušima by sa ľahko stala v štatistikách najhoršou ekologickou katastrofou v dejinách ľudstva, ale takmer sa o nej nehovorí, ani v politike, ani v známych vedeckých kruhoch, ani v informačných agentúrach. Je zaujímavé si všimnúť, že spoločnosť TEPCO je dcérskou spoločnosťou General Electric (GE) – jednou z najväčších spoločností na svete, ktorá má významnú kontrolu aj nad mnohopočetnými médiami a politikmi.
Okrem toho, existujú dôkazy o tom, že korporácia GE si bola desaťročia vedomá, že fukušimské reaktory boli v hroznom stave, ale žiadne opatrenia na vyriešenie situácie sa nerobili. Tieto fakty viedli k tomu, že 1400 občanov Japonska podalo žalobu na korporáciu GE pre jej úlohu vo fukušimskej jadrovej katastrofe.
Aj keď nemôžeme vidieť radiáciu, niektoré časti západného pobrežia Severnej Ameriky v posledných rokoch už pociťujú jej účinky. Už po krátkej dobe po katastrofe ryby v Kanade začali krvácať zo žiabrov, úst a očí. Vláda túto „chorobu“ ignoruje a medzitým ona stihla znížiť o 10 % miestnu rybiu faunu vrátane severného tichooceánskeho sleďa.
Na západe Kanady nezávislé skupiny vedcov zaznamenávajú nárast hodnoty radiácie o 300 %. Podľa ich údajov táto úroveň rastie každým rokom. Prečo sa tieto informácie zamlčujú verejnosti? Možno preto, aby ľudia nepodliehali panike? V USA a Kanade existuje v masmédiách tichý zákaz informovať o Fukušime.
V americkom štáte Oregon morské hviezdy začali strácať nohy a následne sa rozpadať od roku 2013, keď sem dosiahla radiácia. V súčasnosti morské hviezdy hynú vo veľkých množstvách, čo priamo ohrozuje celý oceánsky ekosystém. Avšak vládni úradníci tvrdia, že Fukušima nie je na vine, hoci rádioaktivita oregonského tuniaka od katastrofy vo Fukušime vzrástla trikrát.
V roku 2014 radiácia na plážach v Kalifornii vzrástla o 500 %. V reakcii vládni úradníci prehlásili, že radiácia pochádza z neznámeho zdroja a nie je sa čoho obávať.
Vedci hovoria, že rádioaktivita celého Tichého oceánu je v súčasnosti 5 – 10 krát vyššia ako počas druhej svetovej vojny a určité obdobie po nej, keď USA testovali v tomto regióne početné atómové bomby. Takže pokiaľ sa o Fukušime nebude viesť diskusia a hľadať riešenia, očakávajú nás veľmi nepríjemné prekvapenia.