Výsledok: samovražda, aj keď pomalá…
Pomalá samovražda je hlavný následok fajčenia. Mnohí ľudia sa k tomuto tvrdeniu stavajú skepticky, stačí sa opýtať niektorého zo svojich známych o škodlivosti fajčenia. Budete počuť, že je to zlé, to áno, ale nedá sa nič robiť, prestať je ťažké. Potom je druhý typ fajčiarov, ktorí hovoria, že môžu kedykoľvek prestať, ale v skutočnosti sa hlboko mýlia. Málokto z nich si uvedomuje, že fajčenie je pomalá samovražda.
V súčasnosti všetci vedci, ktorí skúmali daný problém a škodlivosť fajčenia zhodne vyhlasujú, že fajčenie je presne takou samovraždou. Tiež, že je to obrovská tragédia spolu s alkoholizmom, najmä keď nevinné deti získavajú tento nebezpečný zvyk a nemajú podozrenie o závažnom nebezpečenstve. Deti sledujú fajčenie a pitie alkoholu každý deň v televízií, dokonca aj v tých najlepších a oceňovaných filmoch režiséri nútia hlavných hrdinov fajčiť alebo piť.
Deti majú tendenciu napodobňovať dospelých a ešte aj to, čo im ukazujú v televízii a nezamýšľajú sa nad rizikami fajčenia. Napodobňujú svojich obľúbených hrdinov alebo jednoducho dospelých. Toto spôsobuje nevýslovné škody celému národu ako aj samotnému človeku.
Pokiaľ ide o konkrétne čísla, Britská kráľovská spoločnosť lekárov zistila, že každá vyfajčená cigareta skracuje fajčiarovi život o 7 minút. Je to málo alebo veľa? Nech sa každý rozhodne sám.
Ak vezmeme priemer škodlivosti fajčenia pokiaľ ide o skrátenie života fajčiara, tak dĺžka života fajčiara je v priemere o 6-7 rokov kratšia ako u nefajčiara. V živote môžeme vidieť aj strašnejšie výsledky fajčenia, keď rakovina pľúc zabíja 40 ročných ľudí a tí si skrátili život o desiatky rokov. Tu je vidieť zákernosť zlozvyku fajčenia, keď doslova blokuje silu vôle človeka a núti ho, aby si sám sebe kradol desiatky rokov života.
U fajčiarov je úmrtnosť z iných príčin oveľa vyššia ako u nefajčiarov. Fajčiari sú najviac náchylný na rôzne alergické ochorenia a prechladnutia. Taktiež aj vlastné zotavenie fajčiara po operácii alebo choroby dýchacích ciest je oveľa dlhšie a má vysokú šancu na rôzne komplikácie. U fajčiara sa taktiež zvyšuje stupeň rizika ochorieť rôznymi chronickými ochoreniami.
Pokiaľ ide o prejavy typických chorôb u fajčiarov, najhoršia je samozrejme rakovina, ale okrem toho je zoznam týchto ochorení veľmi dlhý.
Tabakový dym má niekoľko základných prvkov, ktoré majú devastujúci účinok na ľudský organizmus. Fajčiar v priemere vyfajčí mesačne 1kg tabaku, ktorý obsahuje 70mg dechtu, ktorý je jedným z najviac škodlivých prvkov. Nie je zložité spočítať, že po dobu 10 rokov dýchacími cestami fajčiara prejde 8 litrov tabakového dechtu. Teraz sa zamyslite, aká zhubná je škodlivosť fajčenia na ľudský organizmus, aj keď má obranné mechanizmy od prírody, keď je pravidelne kŕmené takým množstvom karcinogénov.
Pre príklad škodlivosti tabakového dechtu tu máme nasledujúci experiment.
Experiment bol vykonaný pomocou špeciálneho zariadenia, pomocou ktorého sa vyfajčilo 60 cigariet. Získaný dym zachytili a ochladili, pri takom náhlom ochladení dymu sa tabakový decht usadil a následne sa rozpustil v acetóne. Týmto roztokom 3 krát do týždňa mazali pokožku obyčajných myší. Kontrolné myši mazali iba čistým acetónom, pritom u týchto myší sa nezistilo ani podráždenie kože. U myší s acetónom a tabakovým dechtom sa rakovina kože zvýšila o 44 %.
Experimentálne je dokázaný negatívny vplyv fajčenia aj to, že rakovina sa vyskytuje u fajčiarov 30 krát častejšie.
Pokiaľ ide o vyčíslenie úmrtnosti na rakovinu, sú k dispozícií čísla:
- U nefajčiarov 3,4 prípadov rakoviny na 100 000 ľudí
- Fajčiari s menej ako 10 cigaretami na deň – 51,4 prípadov
- Fajčiari od 10 do 20 cigariet na deň – 144 prípadov
- Fajčiari s viac ako 40 cigariet na deň – 217 prípadov
V omyle žijú tí, ktorí si myslia, že tabakový dym nepriaznivo ovplyvňuje iba pľúca. V skutočnosti sú poškodenia rôznorodé, napríklad poškodenia srdca, ciev a iných orgánov. Karcinogénne nebezpečenstvo fajčenia ovplyvňuje nielen pľúca. Rakoviny iných orgánov a špecializácií sa u fajčiarov vyskytujú dvakrát častejšie.
Čo sa týka negatívneho vplyvu fajčenia vo všeobecnej rovine, práceschopnosť fajčiarov je oveľa nižšia ako u nefajčiarov. Vo výrobných prevádzkach sa negatívny vplyv fajčenia môže prejaviť v podobe niekoľkokrát silnejšom vplyve rôznych nebezpečných látok na fajčiara. Pokiaľ ide o chronické bronchitídy, vyskytujú sa štyrikrát častejšie u fajčiarov.
Ďalším typom škodlivosti je pasívne fajčenie, ktoré spôsobuje ochorenie pľúc nielen fajčiarom, ale aj tým, ktorí vdychujú dym, najmä deťom.
Často choré deti do 5 rokov sú v rodinách fajčiarov, a to až 73,9 %. Pokiaľ obaja rodičia fajčia, číslo vzrastie na 77 %. Šokujúce je, že výskumom sa zistilo, pokiaľ v rodine fajčia traja ľudia, tak sa nenašlo zdravé ani jedno dieťa!
Negatívny vplyv fajčenia sa prejavuje v zjavnej degradácií človeka a mení jeho správanie. Čo sa môže prejaviť fajčením na verejných miestach, v prítomnosti žien a detí, poprípade zapojením sa do dialógu s cigaretou v ústach? Zmysel pre slušnosť sa stráca.
Pokiaľ ide o škodlivosť fajčenia v súvislosti srdca a ciev, negatívny vplyv je podobný ako na pľúca. V tabakovom dyme sa nachádza okrem dechtu aj nikotín, ktorý je sám o sebe veľmi toxická látka. Smrteľná dávka nikotínu pre človeka, s tou podmienkou, že ho príjme ústne, je 1mg. Táto dávka je zvyčajne prijatá pri vyfajčení jedného balíčka cigariet. Iba vďaka dlhodobému fajčeniu si človek vytvára určitú odolnosť voči tomuto jedu a vďaka tomu, že telo spracuváva tento jed počas celého dňa a nie naraz, nedochádza k otrave.
Tí, ktorí fajčili alebo fajčia, si pamätajú prvú alebo niekoľko prvých cigariet a hlavne vplyv tohto fajčenia. Nevoľnosť, závrat, niekedy vracanie, studený pot, to sú prvé príznaky otravy mozgových buniek nikotínom a inými toxínmi z cigariet. Rovnaká otrava mozgových buniek sa deje pri každom fajčení.
Účinky fajčenia na cievne steny sú jednoznačné. Môžu spôsobovať koronárnu nedostatočnosť, preto u fajčiarov častejšie dochádza k infarktu myokardu.
Pokiaľ má človek angínu pectoris, častou liečbou je jednoducho prestať fajčiť.
Vo vzťahu k cievam, fajčenie ovplyvňuje periférne cievy a vzniká choroba upchatia ciev. Príznakmi sú ostré bolesti v nohách pri chôdzi. Bolesť pri zastavení zmizne, ale akonáhle začne človek kráčať, bolesť sa obnoví. To je výstraha pre fajčiara ihneď prestať fajčiť, inak sa choroba môže stať neliečiteľnou.
Fajčiara je možné ľahko odlíšiť od ostatných nefajčiarov aj podľa vonkajších znakov: suchá pleť, ochabnuté svaly, žltá tvár, letargické pohyby. Všetko sa zhoršuje, pokiaľ človek trpí aj alkoholizmom. Vtedy sa pomalá samovražda zrýchľuje.
Preložil: OZ Biosféra www.biosferaklub.info