Profesor Dr. Alexander Ogulov je zakladateľ a výskumník v oblasti viscerálnej terapie – brušnej masáže, masáže vnútorných orgánov cez brušnú stenu. V súčasnosti je preukázané, že takmer každá choroba začína kŕčmi ciev a poruchami krvného obehu. Posúvanie orgánov a napätie v tkanivách je veľmi časté už od detstva a pokiaľ sa toto napätie neodstráni, môže viesť k rôznym chorobám. Staroslovanská brušná masáž je zameraná na odstraňovanie príčin posúvania orgánov a napätia v tkanivách. Kontraindikácie: akútny zápal a infekčné choroby, nekróza tkaniva, opuchy, trombóza, krvácanie, a iné. Indikácie: väčšina v súčasnosti známych chorôb.
„Moje skúsenosti liečiteľa ukazujú, že práca iba s fyzickým telom je nedostatočná. Okrem toho, práca s obrazmi duše je oveľa účinnejšia a rýchlejšia. Začneme ale s jednoduchým, a to s fyzickým telom.
Popíšeme tu jednoduchú a jemnú techniku brušnej masáže, ktorú je možné bezpečne urobiť pre seba a svojich blízkych pri dodržaní troch pravidiel. Zložitejšie manipulácie je potrebné nechať na odborníkov. Ide o prvý kurz masáže, ktorým sa ale tiež dopracujete k výsledkom, aj keď nie tak rýchlo. Napríklad pri vážnej chorobe, kde by vám mohol odborník v danej oblasti pomôcť za 2 – 3 týždne, vy sa vyliečite za 1 – 2 – 3 mesiace.
Robiť túto masáž odporúčam až potom, ako ste vy sami dosiahli masážou významný pozitívny výsledok, alebo podľa potreby, ak je napríklad blízky človek chorý.
Pravidlá masáže:
1. Po ľahkú bolesť! Silnú bolesť nie je nutné trpieť, je potrebné oslabiť tlak po miernu bolesť!
2. Jedno stlačenie najviac tri minúty! To je veľmi dôležité, aby sme nespôsobili ischémiu (nedostatok kyslíka v tkanivách). Ischémia sa prejavuje najčastejšie akútnou bolesťou v oblasti, kde je prerušenie dodávky krvi (nie vždy pod rukou, ale nižšie). Pokiaľ sa bolesť objavila, premiestnime ruku bez čakania počas troch minút. Pokiaľ bolesť neprišla po troch minútach, aj tak premiestnime ruku. Neskôr sa môžeme vrátiť k tomuto bodu a popracovať s ním.
3. Jemne stlačiť a jemne pustiť. Jemne neznamená slabo.
Postup masáže:
1. Prvý bod hľadáme nasledovne: od pupka do spodnej časti hrudnej kosti v jednej tretine nájdeme bod a od neho dva prsty napravo, viď obrázok (nie dĺžka prstov, ale šírka). To je reflexný bod žlčníka. Tlačíme na neho vertikálne po miernu bolesť (daná osoba leží na chrbte s čiastočne ohnutými kolenami). Niekedy je cítiť akoby pod rukou prúdil potôčik, to prúdi žlč zo žlčníka do čreva. Hlavné príznaky plného žlčníka: závraty, nevoľnosť, bolesti hlavy, zvuk v kolenách pri ohýbaní, bolesť v kolenách (najčastejšie v pravom). Rovnako aj problémy s trávením, chronickým ochorením nosohltana vrátane nádchy, hemoroidy a uzly, bolesti v zadnej časti krku, v pravom pleci a pod lopatkou, bolesti kĺbov. Odstránenie žlčníka vedie k problémom s trávením a ku kolapsu kĺbov. V tomto prípade je nutné robiť každodennú masáž pečene, ktorá svojím zväčšením preberá funkciu žlčníka. Ďalej sú možné endokrinné poruchy (disfunkcia štítnej žľazy), znížené libido, menštruačné poruchy. Pri stlačení tohto bodu príznaky miznú, napríklad miznú bolesti hlavy, kĺby sú znovu mazané a riziko zranenia pri športe sa znižuje niekoľkokrát.
2. Od prvého bodu sa presunieme vodorovne v jednej línii 1/3 od pupka po ľavé rebrá. Projekcia slinivky brušnej. Samotná žľaza sa nachádza pomerne hlboko a masážou sa k nej podarí dostať až po dlhšej dobe (týždeň každodenných masáži), pokiaľ sa uvoľnia všetky vyššie položené tkanivá. Pokiaľ sú problémy v žľaze spôsobené natiahnutím jej väzov so žalúdkom a tenkým črevom, tak je masáž brucha účinnou metódou liečby. Každý bod stláčame vertikálne.
Charakteristické patológie pankreasu: diabetes (zvýšenie alebo zníženie hladiny cukru v krvi), alergia, kožné vyrážky, náchylnosť k infekčným ochoreniam, spomalenie rastu u detí.
3. Pravá oblasť pod rebrami je oblasťou pečene. Začíname o dva prsty nižšie od rohu rebrovej klenby. Tlačíme vertikálne pozdĺž rebier, ale nie pod rebrá, ale pod 45º uhlom, akoby dovnútra. Prejdeme dvakrát pod rebrami smerom nadol. Pokiaľ sa pri stlačení objaví nevoľnosť, závraty, tak stlačíme prvý bod a držíme do zmiznutia bolesti, potom pokračujeme masážou pečene.
Príznaky nadbytočnej funkcie pečene: bolesti na pravej strane pod rebrami, bolesti hlavy, žltnutie kože, sucho v hrdle, bolestivosť očí, nespavosť.
Príznaky nedostatočnej funkcie pečene: poruchy v črevnom trakte, bolesti v panve, svetlá farba kože, slabosť a únava, depresia, zhoršenie zraku. U žien problémy s maternicou, neudržanie moču, hemoroidy.
4. Ľavá oblasť pod rebrami. Tiež stlačiť do hĺbky pod uhlom 45º. Reflexná zóna sleziny. Pri poruchách sleziny je možné nosné krvácanie, hemoragické prejavy, suché a bledé pery, zmena chuti. Doteraz opísaná masáž vytvára tvar „strechy domu“.
5. Nasledujúci bod: vo vzdialenosti 1/3 od rohu bedrovej kosti po pupok. Oblasť ileocekálnej chlopne, ide o miesto prechodu z tenkého čreva do hrubého. Tu sa nachádza slepé črevo – appendix. Opuch chlopne sa často prejavuje nadúvaním brucha (baktérie prenikajú cez narušenú chlopňu z hrubého čreva do tenkého, tam, kde nemajú byť). Je postačujúce odstrániť opuch stlačením a užiť dve čajové lyžičky semien kôpru a zapiť vodou. Opuch následne zmizne. Vo východnej medicíne má tenké črevo silné spojenie so srdcom, čo spôsobuje rôzne choroby srdca. Pri nadúvaní brucha sa dvíha bránica a srdce umiestnené za ňou, čo spôsobuje rôzne choroby srdca, infarkt a syndróm náhleho úmrtia.
6. Ďalej po špirále až dostaneme veľký ovál. Stláčaním každého bodu sa dostaneme po pravé rebrá, od ľavých rebier sa spúšťame dolu do spodnej oblasti brucha. Stláčame po krivke oválu, pod náklonom 30º k horizontálnej rovine, aby sme netlačili na perirenálnu oblasť (okolo obličiek).
Ešte jeden malý ovál okolo pupka, približne 5 – 6 cm od pupka stláčame body po krivke oválu pod ostrým uhlom 60º k horizontálnej rovine. Pokiaľ si predstavíme vertikálnu os pupku smerom dovnútra, tak stlačené body budú smerovať smerom dolu k tejto osi. Je to dôležité, aby nedošlo k posunutiu orgánu čreva do neprirodzeného smeru. Tu je treba spomenúť, že gynekológia ženy začína pod žalúdkom a tenkým črevom. Opuchy týchto orgánov narúšajú prietok krvi malej panvy, čo vedie k rôznym problémom. Gynekológ lieči nižšie a pracuje iba s následkami nedostatočného zásobovania krvou, pritom neodstraňuje príčinu, preto sa návštevy gynekológa stávajú pravidelnými.
7. Pupok stláčame vertikálne. Prostredníctvom pupku môžeme odstrániť opuchy krvných ciev, zlepšiť prietok krvi orgánov malej panvy, obličiek, dolných končatín. Body 5, 6 a 7 sa spájajú do špirály.
Brušnou masážou pomáhame telu liečiť sa. Tam, kde je dobrý krvný obeh, sa eliminujú akékoľvek infekcie, miznú bolesti, obnovuje sa normálny pohyb a práca orgánov. Všetky choroby prichádzajú na pripravenú „pôdu“: paraziti do opuchov orgánov, ktoré sú zbavené ochrany, chrípka a rakovina sa rozvíjajú pri kyslom prostredí pH v krvi, huby pri nedostatku medi, opuchy pri nedostatku vody v organizme, a podobne.
Brušná masáž by sa mala vykonávať každý deň pred spaním po ležiačky na posteli, keď sa človek už nikde neponáhľa. Človek si ľahne, ohne kolená a robí si masáž. Ako pomôcka pri masáži sebe sa môže použiť plastová 0,5 l fľaša, pritom stláčať sa bude vrchnou časťou s vrchnákom. Keď bolesť z brucha úplne zmizne, tak stačí vykonávať masáž ako prevenciu raz za dva až tri týždne, alebo pri nejakom nepohodlí.“
Preložil: OZ Biosféra www.biosferaklub.info