Objav antibiotík bol začiatkom novej éry v medicíne. Lekári sa naučili eliminovať bakteriálne infekcie, čo zachránilo milióny ľudí. Bohužiaľ, ľudia začali používať antibiotiká stále častejšie a častejšie, aj keď to nie je potrebné, napríklad pri liečbe chrípky.
Toto všetko viedlo k tomu, že mnohé baktérie si vyvinuli rezistenciu k antibiotikám a eliminovať ich s existujúcimi preparátmi nie je možné. Vedci varujú ešte pred ďalším problémom spojeným s užívaním antibiotík. Je dobre známe, že antibiotiká vplývajú na črevnú mikroflóru a menia jej kvalitatívne a kvantitatívne zloženie. Vedci zistili, že čím častejšie ľudia užívajú antibiotiká, tým je vyššia pravdepodobnosť výskytu polypov v črevách, a to zase zvyšuje riziko vzniku rakoviny hrubého čreva.
Závery vedcov sú založené na analýze údajov získaných v období od roku 2004 do roku 2010, kedy vedci pozorovali zdravotný stav viac ako 120 tisíc ľudí. Bolo zistené, že u ľudí, ktorí užívali antibiotiká v priebehu dvoch mesiacov v období medzi 20 až 39 rokmi života vznikali polypy v hrubom čreve a konečníku o tretinu častejšie, ako u tých, ktorí antibiotiká neužívali.
Rovnaký ukazovateľ u žien, ktoré užívali antibiotiká dva mesiace a viac po 40 a 50 roku svojho života sa zvýšil o 69 %. Riziko vzniku polypov sa zvýšilo aj po dvojtýždňovom užívaní antibiotík.
Graham Newstead, vedúci austrálskeho Centra pre boj proti rakovine hrubého čreva hovorí, že v skutočnosti, čím častejšie ľudia užívajú antibiotiká, tým je u nich vyššia pravdepodobnosť vzniku polypov. Pripúšťa, že nie každý polyp vedie k vzniku rakoviny, ale mali by sme akceptovať skutočnosť, že prítomnosť polypov je alarmujúci signál, ktorý poukazuje na zvýšené riziko.
Závery získané vedeckou štúdiou potvrdzujú, že antibiotiká by sa mali užívať iba v nevyhnutných prípadoch, kedy sa bez nich nedá zaobísť.
Preložil: OZ Biosféra www.biosferaklub.info