V rámci jedného výskumu sa deti venovali behu po dobu pol hodiny 2 – 3 krát týždenne. Po 12 týždňoch sa ich kognitívne schopnosti výrazne zlepšili v porovnaní s obdobím pred behom. Po ukončení programu výskumnej štúdie sa hodnoty vrátili do pôvodného stavu. Empiricky bolo zistené, že zlatá stredná cesta pre fyzickú aktivitu je 30 minútové fyzické cvičenie trikrát týždenne. Pokiaľ sa k tomu pridá aj cvičenie na posilnenie svalov, tak kognitívny systém získa ešte viac úžitku.
Fyzická aktivita zlepšuje vývoj detí. Deti v dobrej fyzickej kondícii rýchlejšie rozpoznávajú vizuálne podnety a lepšie sa koncentrujú, ako ich vrstovníci s nedostatkom pohybu. Deti venujú väčšiu pozornosť veciam, ktoré vyžadujú pohyb. Majú radi pohyb a nie zdržanlivé správanie v triede. Deti v dobrej fyzickej kondícií sa cítia pohodlnejšie, ich sebavedomie je vyššie a sú menej náchylné k depresiám
Neurológ John Medina radí školám zaradiť fyzické aktivity do každodenného vzdelávacieho plánu, napríklad dvakrát denne. Študenti môžu napríklad počúvať lekcie matematiky, alebo sa učiť anglický jazyk a pritom sa venovať chôdzi na bežeckom páse, ktorý sa nachádza vedľa ich pracovného stola.
Preložil: OZ Biosféra www.biosferaklub.info