Ľudia ročne uvoľňujú do atmosféry Zeme 10 miliárd ton oxidu uhličitého. Ako to ovplyvní rastlinstvo a stihnú rastliny absorbovať toľko CO2, aby to spomalilo klimatické zmeny?
Ekológovia desaťročia hodnotia vplyv takzvaného efektu zvýšenej koncentrácie CO2 v atmosfére, ktorý stimuluje rastliny absorbujúce oxid uhličitý. Rastliny rastú rýchlejšie a pohlcovaním CO2 zabraňujú hromadeniu skleníkových plynov vo vzduchu.
Vďaka vedeckej štúdie vedcov z Kalifornskej univerzity v Mercede v USA vyšlo najavo, že obohatenie atmosféry oxidom uhličitým je globálne a omnoho významnejšie. V súčasnosti rastliny absorbujú o štvrtinu, alebo dokonca o tretinu viac CO2 ako na začiatku priemyselnej revolúcie. Rýchlosť absorbovania CO2 je teraz najvyššia za 54 tisíc rokov.
Výskum ukázal rast globálnej fotosyntézy o 25 – 31 % za minulé storočie. Aby sa vedci dopracovali k týmto výsledkom, tak sa obrátili v súčasnosti k najmenej priaznivej oblasti pre rastliny, k Antarktíde. Vo vrstvách snehu a stlačeného ľadu na južnom póle našej planéty našli vedci bubliny vzduchu obsahujúce vzorky zloženia atmosféry Zeme v rôznych obdobiach. Atmosférické archívy vo vnútri ľadu umožňujú nahliadnuť tisíce rokov späť.
Vedci odhadli klimatické následky odlesňovania. Cieľom vedcov bol zvyškový atmosférický plyn karbonylsulfid. Ide o veľmi jednoduchý plyn, ktorý sa dostáva do vzduchu rozkladom organickej hmoty v oceáne, alebo v pôde a zostáva, keď ho rastliny náhodne absorbujú pri snahe získať molekuly CO2 pre fotosyntézu.
Vedci z Národného úradu pre oceán a atmosféru z Kalifornskej univerzity v Irvine zmerali karbonylsulfid v 54 tisíc rokov starom antarktickom snehu a ľade. Následne vložili výsledky merania do počítačových modelov s cieľom rozlúštiť, ako sa zmeny plynu týkajú globálneho rastu rastlín. Počítačové modely ukázali, že od začiatku 20. storočia začali rastliny vyťahovať z atmosféry karbonylsulfid rýchlejšie o 25 až 31 %.
Taktiež aj satelity na obežnej dráhe Zeme v minulom roku zaregistrovali, že Zem zozelenela. Hoci štúdia ukázala rýchlosť pohlcovania CO2 rastlinami, úplne sa na to spoľahnúť nemôžeme. Rastliny vyžadujú aj mnoho ďalších zložiek, okrem oxidu uhličitého, vrátane slnečného žiarenia, vody, dusíku, atď. Ich rast nie je nekonečný a navyše ešte stále ľudia stíhajú odlesňovať planétu vysokým tempom.
Preložil: OZ Biosféra www.biosferaklub.info