Kategórie

Naši partneri





Flag Counter

Najstaršie objavené písmo pochádza z Európy

maxresdefaultV roku 1961 v Transylvánii v blízkosti mesta Tartaria v Rumunsku, trojčlenný tím archeológov pod vedením Nicolae Vlassa objavil tri hlinené tabuľky pokryté piktografickým písmom, ktoré boli datované do obdobia IV. tisícročia pred naším letopočtom (3500 – 3300 rokov p.n.l.). Tieto 5500 rokov staré tabuľky sa ukázali staršie ako sumerské písmo v Mezopotámii. Spolu s tabuľkami bolo objavených aj 26 terakotových figúr a náramok z mušlí.

Odborníci z Ruskej akadémie vied dospeli po analýze k záveru, že písmo na tabuľkách je fragmentom rozsiahleho systému písma v miestnom jazyku. Mnohí vedci však spochybňujú, že ide o samostatný druh písma a písmo priraďujú k Sumerom. Ruský výskumník Boris Perlov je presvedčený, že Sumeri a Babylončania boli len dobrí študenti, ktorí prebrali piktografické písmo európskych národov a následne ho pretvorili na klinové písmo.

Neskôr boli podobné nálezy objavené aj v Grécku, Bulharsku, Srbsku, Maďarsku, Moldavsku a na Ukrajine. Inými slovami, objavil sa celý rad svedectiev ukazujúcich na existenciu staršieho písma v juhovýchodnej Európe ako je sumerské písmo v Mezopotámii.

Výskumník Talian Marco Merlini (riaditeľ Prehistory Knowledge Project a člen World Rock Art Academy, Rím), jeden z najvýznamnejších archeológov v Európe skúmal tabuľky a kosti z Tartarie na Univerzite v Ríme a potvrdil ich vek.

„V roku 1961 sa v Rumunsku uskutočnil veľmi dôležitý prelom, pretože zmenil celú históriu dejín v Európe. Prostredníctvom nej sa začala meniť geografia legendy, v ktorej začala civilizácia. Teraz si myslíme, že písanie existovalo v Európe 2000 rokov pred Sumermi, že pozdĺž Dunaja existovala dôležitá civilizácia takmer pred 8000 rokmi, spoločnosť nie menej dôležitá ako tá v Egypte alebo Mezopotámii. “

0i6ChKSsfrcTartaria_tablete-wwtartarialineala8vvmappascriptgenerale

Preložil: OZ Biosféra www.biosferaklub.info

Páčilo sa? Zdieľajte:

Ďalšie články z tejto kategórie