1. Alkohol brzdí syntézu svalového proteínu. Syntéza proteínov je proces spájania aminokyselín v určitej postupnosti. Konzumácia alkoholu aj v malých množstvách spomaľuje tento proces približne o 20 % v dôsledku výronu katabolického hormónu kortizolu.
Bol uskutočnený výskum, v ktorom bolo 8 zdravých mužov testovaných po miernom požití alkoholu. Vedci zistili výrazný pokles hladiny testosterónu a zvýšenie hladiny kortizolu v priebehu 24 hodín po požití alkoholu.
2. Alkohol znižuje úroveň rastového hormónu. V inej vedeckej štúdií bolo preukázané, že alkohol brzdí rast svalov tým, že potláča sekréciu inzulínu podobného faktora rastu GF-I a rastového hormónu. Ich úroveň sa znižuje v dvoch nasledujúcich dní približne o 70 %.
3. Alkohol znižuje hladinu testosterónu a zvyšuje hladinu estrogénu. Tento proces prebieha z niekoľkých dôvodov. Zvyšuje sa množstvo proteínov, ktoré viažu testosterón a urýchľuje sa premena testosterónu na estrogén. Alkohol a jeho metabolity sú schopné navyše sami stimulovať estrogénové receptory.
4. Alkohol spôsobuje dehydratáciu. Alkoholový metabolizmus sprevádza intenzívna sekrécia tekutín obličkami a to vedie k dehydratácii. Okrem toho voda hrá dôležitú úlohu pri budovaní svalov a pri jej nedostatku sa rast svalov zastavuje a vo vážnych prípadoch začína svalová deštrukcia. Dokonca aj nápoje s nízkym obsahom alkoholu môžu poškodiť svaly a spomaliť ich zotavenie.
5. Konzumácia alkoholu vedie k vyčerpaniu zásob vitamínov a minerálov. Pri konzumácii alkoholu vzniká deficit vitamínov A, C a prakticky všetkých vitamínov skupiny B, vápnika, zinku a fosfátov. Tieto vitamíny hrajú dôležitú úlohu pri aktívnom fyzickom pohybe, pretože všetky sú potrebné pri syntéze endogénnych anabolických hormónov.
6. Alkohol podporuje tvorbu tukov. Alkohol je vysokokalorická zlúčenina a 1 g obsahuje v priemere 7 kalórií, čo je viac ako u bielkovín a sacharidov. Okrem toho, alkohol narúša funkciu cyklu Krebsa, ktorý hrá dôležitú úlohu pri rozklade tukov. Vedeckou štúdiou publikovanou v American Journal of Clinical Research bolo zistené, že 24 g alkoholu môže znížiť oxidáciu tukov o 73 %, takže väčšina energie alkoholu prejde do tukov.
7. Alkohol spôsobuje poruchy spánku. Konzumácia alkoholu spôsobuje poruchy spánky tým, že narúša postupnosť jeho pomalej a rýchlej fázy, v dôsledku čoho sa znižuje účinok regenerácie svalov počas spánku.
Preložil: OZ Biosféra www.biosferaklub.info
Projekt: Triezvosť ako norma života