Vo Veľkej Británii zásadne revidujú program v oblasti materstva. Všetky tehotné ženy dostanú od štátu 3000 libier na zaplatenie služieb pôrodnej asistentky a domácich pôrodov. Okrem toho sa tieto peniaze môžu vynaložiť na pôrod v súkromnej pôrodnici, kde bude rodička pod dohľadom pôrodných asistentiek a kde jej bude poskytnutá služba hypnoterapie na úľavu od bolesti.
Peniaze sa nebudú vyplácať priamo do „rúk“ tehotným ženám, ale spolu s lekármi a pôrodnými asistentkami vydiskutujú a vypracujú plán pôrodu, v ktorom sa podrobne opíše, ako budú tieto prostriedky vynaložené. Financovaním tohto projektu má Národná zdravotnícka služba (NHS) za cieľ povzbudiť ženy nerodiť v bežných nemocniciach, ale doma, alebo v malých materských centrách, kde pracujú iba pôrodné asistentky.
Vypracovanie riešenia a oficiálnej správy bolo zadané NHS v súvislosti so škandálom vo Fakultnej nemocnici v zálive Morecambe v Cumbrii, kde za posledných 10 rokov zomrelo 30 matiek a novorodencov. Vzhľadom na spomenuté udalosti, autori správy požadujú od vedenia nemocnice zvýšiť úroveň bezpečnosti v pôrodných oddeleniach a znížiť počet chýb lekárov a pôrodných asistentiek.
Údaje, ktoré uviedli odborníci Komisie pre kontrolu zdravotnej starostlivosti Veľkej Británie (Care Quality Commission) ukazujú, že polovica materských oddelení v nemocniciach nespĺňa základné bezpečnostné požiadavky.
V súčasnej dobe takmer 90 % anglických žien (z 660 tisíc ročne) porodí v nemocniciach, aj keď podľa prieskumu, ak by mali na výber, iba 20 % z nich by rodili v nemocnici. Polovica pôrodníc v nemocniciach nespĺňa základné bezpečnostné požiadavky, 7 % z nich je úplne v nesúlade z týmito požiadavkami a 41 % si vyžaduje zlepšenie.
V porovnaní s pôrodom v nemocnici je pôrod doma alebo v malých materských centrách lacnejší a pri absencii komplikácií je rovnako bezpečný. Podľa zamestnancov NHS, pôrodné asistentky a lekári neposkytujú tehotným ženám úplné informácie o iných možnostiach a tým spôsobujú, že ženy prijímajú rozhodnutia na základe nedostatočných informácií. Na druhej strane kritici vyjadrujú obavy, že reformy povedú k nežiaducim výsledkom – pod tlakom peňazí si ženy vyberú pôrody doma, alebo v malých materských centrách, pretože je to lacnejšie.
Britská vláda otvára pilotné projekty v štyroch sektoroch zdravotníctva, ktoré budú zahŕňať tisíce tehotných žien v celej krajine. Počas prvej návštevy pôrodnej asistentky alebo lekára, ktorý potvrdí tehotenstvo, dostane žena informácie o finančnej pomoci, ktorú jej vyplatí štát.
Podľa odborníkov Národného inštitútu pre kontrolu kvality lekárskej starostlivosti (NICE), je druhý pôrod pri nízkej pravdepodobnosti komplikácií bezpečnejší doma ako v nemocnici. Bývalá ministerka zdravotníctva sa vyjadrila o súčasnej situácii nasledovne: „Ženy nedostávajú to, čo chcú. Reforma im poskytne viac príležitostí a poslúži ako silný impulz na zmenu. Poskytne ženám väčšiu slobodu voľby“.
Preložil: OZ Biosféra www.biosferaklub.info