Kategórie

Naši partneri





Flag Counter

Cesta k hladkej pokožke a hustým vlasom sa začína v tráviacom trakte

Cesta ku krásnej, hladkej pokožke a hustým, hodvábne lesknúcim vlasom sa, obrazne povedané, začína v tráviacom trakte a vitamín biotín nám môže v tomto smere pomôcť viac než všetky kozmetické spoločnosti na svete. Ešte viac prekvapujúci je fakt, že na zásobenie nielen buniek pokožky a vlasov, ale aj celého organizmu, je potrebné v pečeni uchovávať len jednu tisícinu gramu tejto živiny. Ak si to prepočítame na peniaze, zistíme, že príroda je vlastne najlacnejším salónom krásy.

Biotín môžeme nájsť v kvasinkách, pečeni, vaječnom žĺtku, paradajkách, sójových bôboch, celozrnnej ryži a otrubách. Biotín, ktorý naše bunky potrebujú, sa tiež produkuje najmä v našom vlastnom tráviacom trakte za prítomností baktérií. Samo naše telo je teda producentom tohto vitamínu. Tento proces je možný len v tom prípade, že neobyčajne zložité, citlivé a usporiadané prostredie črevných mikróbov nie je narušené. K tomu je potrebná len zdravá plnohodnotná strava, ktorá zaručí správne fungovanie tohto systému.

Čo i len najmenšie narušenie rovnováhy, napríklad pohárik vodky, štipka cukru alebo antibiotiká, dokážu vyvolať v systéme chaos a produkcia biotínu sa v takom prípade znižuje.

Súčasných biochemikov zaoberajúcich sa premenou látok teda vôbec neudivuje, že u ľudí so zlými stravovacími návykmi dochádza k vypadávaniu vlasov a ich pokožka vyzerá sucho a ochabnuto.

Vzhľadom k tomu, že je sliznica tráviaceho traktu obohatená nekonečnými záhybmi a zákrutami, jej plocha nezaostáva za rozmermi tenisového kurtu. Na tejto ploche žujú kvadrilióny mikroorganizmov, ktorých váha sa vyrovná váhe pečene (cca 1,5 kg), a ktoré sa aktívne podieľajú na produkcii v procese premeny látok. Zdravá črevná flóra predstavuje hradby na ceste baktérií spôsobujúcich ochorenia. Zároveň produkuje vitamíny, akými sú biotín alebo vitamín K a zásobuje energiou sliznicu tráviaceho traktu. V takomto ponímaní je teda náš organizmus samostatná, nezávislá fabrika na vitamíny.

Cesta ku krásnej, hladkej pokožke a hustým, hodvábne sa lesknúcim vlasom začína v tráviacom trakte. Hlavne tam sa totiž za prítomnosti baktérií produkuje biotín. Tento vitamín teda produkujeme sami, no len v prípade, že naša strava obsahuje dostatok kvasiniek, pečene, vaječných žĺtkov, paradajok, sójových bôbov, celozrnnej ryže a otrúb.

Črevná flóra je zdravá vďaka biotínu

Tí, ktorí uprednostňujú údenú klobásu s pečenými zemiakmi, zákusky s krémom, jedlo z plechoviek, mastné mäso s knedľou alebo chrumkavé tyčinky, môžu svoju črevnú flóru rozvrátiť v priebehu šiestich týždňov. Alkohol, nikotín a nadmerné užívanie liekov sú poslednou bodkou. Celý systém, ktorý sa skladá z tisícich typov mikroorganizmov a ktorý príroda tak starostlivo zostavila, môže byť rozvrátený. Je to rovnaké, ako vyrúbať les plný stromov, kríkov, tráv, kvetov, machov, rôznych malých aj veľkých živočíchov, a nakoniec ho ešte poliať žeravou kyselinou. Čo z neho po tom všetkom ostane, si vie domyslieť každý sám.

To, že je črevná flóra rozvrátená, sa dá ľahko rozpoznať na základe porúch trávenia, akými sú hnačka alebo zápcha, nadúvanie brucha, zápachu z úst, vypadávania vlasov a problémov s pokožkou. Molekuly biotínu, ktoré sa predsa len dostanú do krvi aj z takéhoto tráviaceho traktu, musia hľadať niečo, čo sa prakticky takmer nájsť nedá.

Kvôli tomu, že narušený tráviaci trakt a nevhodné stravovanie vedú k obezite, mnohí ľudia stavia na diétu, v následku čoho sa nesmierne dôležitý biotín nedostáva do organizmu spolu so stravou.

Vo výhradne ovocnej diéte sa často nenachádza žiaden biotín. To isté môžeme povedať aj o zemiakovej alebo mäsovej diéte. Ten, kto sa rozhodne dodržiavať vaječnú diétu a tri dni za sebou konzumuje len surové vaječné bielka, zbavuje sa biotínu v tráviacom trakte, pretože avidín (ochranná látka obsahujúca bielkoviny a sacharidy), ktorý je v bielkach obsiahnutý, ničí štyrikrát viac biotínu ako sám obsahuje.

V neposlednom rade hraje biotín dôležitú úlohu pri premene cukrov v spolupráci s podžalúdočnými žľazami, produkujúcimi hormón inzulín. Okrem toho sa biotín zúčastňuje na tvorbe glukokinázy – látky, ktorá spúšťa premenu glukózy.

Glukokináza sa produkuje v pečeni, teda na rovnakom mieste, kde sa uskladňuje biotín. Tento fakt je dôležitý najmä pre diabetikov, u ktorých je úroveň glukokinázy v pečeni znížená.

Vďaka dopĺňaniu biotínu (16 mg za deň) sa lekárom darí zlepšiť proces premeny glukózy aj u diabetikov.

Len jeden pohárik vodky, štipka cukru alebo tabletka antibiotík dokážu spôsobiť vážne škody v črevnej flóre, a tým aj pri produkcii biotínu. Príznakmi narušenia črevnej flóry môžu byť nefunkčné trávenie, nadúvanie brucha, zápach z úst, vypadávanie vlasov a problémy s pokožkou.

Biotín stabilizuje obsah cukru v krvi

Nemalú rolu hraje biotín aj v syntéze glykogénov, ktoré sa skladujú v pečeni a svaloch, a tiež v absorbovaní týchto zásob pri glukogenéze – procese, v ktorom sa 16 z 22 aminokyselín mení na glukózu. Tento proces je nesmierne dôležitý pre zachovanie stabilnej úrovne cukru v krvi. Príliš nízka úroveň cukru (medici tento jav nazývajú hypoglikémia) sa stala novým masovým ochorením, ktoré neustále, alebo nárazovo trápi každého druhého človeka.

Naše mozgové a nervové bunky sa živia len glukózou. Preto sa cukor v krvi musí udržiavať na stanovenej úrovni 80 – 100 mg na 100 mililitrov krvi. Pri 60 mg sa stávame nervóznymi, podráždenými a cítime sa unavení. Pri 40 mg sa ráno trápime otázkou, ako prežiť začínajúci sa deň. Pri 30 mg nie sme schopní vysporiadať sa s každodennými úlohami. Aj ten najmenší konflikt, či obyčajné „nie“ v nás môžu vyvolať nervové zrútenie.

Vzhľadom k tomu, že ženský organizmus dokáže mať v zásobe len 300 g glukózy (mužský 400 g), zásoby sa u nich tenšia rýchlejšie. Úroveň cukru v krvi sa znižuje rýchlejšie a ženy sú tak častejšie nervózne alebo prepadnú depresii. Častejšie ako muži tiež trpia nespavosťou.

Keď vezmeme do úvahy všetky tieto príčiny, zistíme, že starať sa o dostatočnú úroveň zásob biotínu je veľmi dôležité. Tento vitamín ale zohráva v našom organizme aj iné úlohy. Pomáha pri vstrebávaní bielkovín a pri premene látok je dôležitým spojencom iných vitamínov skupiny B, akými sú kyseliny listová a pantoténová a tiež vitamínu B12. Okrem toho sa podieľa na rozklade mastných kyselín a na spaľovaní tukov.

V dôsledku toho, že ženy dokážu v organizme uchovávať len cca 300 g glukózy a muži okolo 400 g, ženy sú viac náchylné na nervozitu alebo častejšie prepadajú depresii, či nespavosti.

Vitamíny pre pokožku, vlasy a nechty

Nakoľko biotín obsahuje síru, môžeme ho nazývať aj vitamínom krásy pre pokožku, vlasy a nechty. Inými slovami, kto chce vyzerať dobre a zanechávať dobrý dojem na ľudí, ten nesmie ignorovať biotín.

Ide o to, že pokožka, vlasy a nechty potrebujú síru a nejako ju tak musíme dostať do tela. Biotín sa ukázal ako ideálny prostriedok, ktorý dostane síru vždy na potrebné miesto.

Nakoľko biotín kontroluje vstrebávanie tuku a nachádza sa predovšetkým v bunkách kože a vlasov, prirodzene tak vplýva aj na obsah tuku v pokožke. V prípadoch, kedy je tohto vitamínu nedostatok, nastupuje seborea, teda narušenie funkcie mazových žliaz. Medzi jej následky patria aj vypadávanie vlasov a lupiny. V spojení s nedostatkom síry, ktorý tiež prichádza s týmto ochorením, pokožka zbledne a vlasy zmastnejú. Objaví sa tiež lámavosť nechtov.

Švarčiarski vedci uskutočnili v roku 1991 zaujímavý experiment. Pokusnej skupine v počte 32 ľudí, ktorí mali problém s lámavosťou nechtov, podávali 3 mesiace 25 mg biotínu denne.

Nie je prekvapením, že po skončení vyššie spomínaného experimentu sa hrúbka ich nechtov zväčšila o štvrtinu.

Vďaka prítomnosti síry vo vitamíne krásy biotíne sa koža, akoby zázrakom stáva hladšou, vlasy lesklými a nechty pevnejšími. Pri nedostatku biotínu sa narúša činnosť mazových žliaz, čo spôsobuje vypadávanie vlasov a výskyt lupín, a tiež zvýšenú lámavosť nechtov.

Prvé príznaky nedostatku biotínu:

  • Únava
  • Nervozita, podráždenosť
  • Príliš suchá alebo mastná pokožka
  • Vypadávanie vlasov, lupiny
  • Šedé sfarbenie sliznice a hrtana
  • Skleslosť, malátnosť
  • Bolesti svalov

Ďalšia dôležitoá úloha biotínu je založená na viazaní oxidu uhličitého s purínom, v ktorom sa nachádza dedičná informácia nášho organizmu. Využíva sa aj pri syntéze hemoglobínu – pigmentu červených krviniek. Táto bioaktívna látka je teda veľmi všestranná a využívaná prakticky vo všetkých častiach organizmu.

Ako sa biotín dostáva do buniek

V procese trávenia sa tento vitamín oddeľuje od bielkovín z prijatej stravy a dostáva sa do krvi. Tiež sa môže vytvárať aj samostatne v tráviacom trakte. V tomto procese sa využíva špeciálny enzým biotinidáza. Tento proteín je tiež „dopravným prostriedkom“, za pomoci ktorého sa vitamín dostane do krvi a buniek. Výsledky najnovších výskumov ukázali, že sa nedostatok tohto enzýmu vyskytuje niekedy aj u novorodencov. Najčastejšie sú prípady, kedy sa deti rodia s nízkym obsahom cukru v krvi, no zato s veľmi vysokým obsahom amoniaku a kyseliny mliečnej. Vo veku dvoch až troch mesiacov sa u takýchto detí objavujú problémy so zápalmi kože alebo im vypadajú vlasy, mihalnice a obočie. V každom z týchto prípadov je dokázaný deficit biotínu.

Po predpísaní vitamínu sa choroba stráca. Podľa výskumov môže byť nedostatok biotínu aj príčinou náhlych úmrtí novorodencov. Pravdepodobne ide o geneticky podmienenú neschopnosť absorbovať tento vitamín. Mnohí lekári zastávajú názor, že by sa mali testy na preverenie úrovne biotínu v krvi robiť u všetkých novorodených detí.

Mnohí novorodenci trpia nedostatkom biotínu. Podľa fyziológov je deficit tohto vitamínu jednou z príčin predčasných detských úmrtí.

Ako na nás biotín pôsobí

Molekuly biotínu nesú na svojich „pleciach“ náklad síry pre 70 triliónov buniek v organizme. V spolupráci s ďalšími bioaktívnymi látkami, ktoré obsahujú, sa podieľajú na premene látok. Pri tom by sme ťažko našli iný vitamín, ktorý sa takto jednostranne špecializuje len na somatické procesy, a teda zasahuje len do fyzickej schránky.

Koľko biotínu potrebujeme?

Na 1000 spálených kalórií potrebujeme približne 100 μg biotínu. U žien je denná odporúčaná dávka približne 250 μg vitamínu, u mužov je to 300 μg. Pri zdravom tráviacom trakte stačí, ak pochádza z prijatej stravy len jedna pätina tohto množstva.

Pri tomto vitamíne nehraje žiadnu rolu vstrebávanie, teda priame strávenie cez obehovú a lymfatickú sústavu. Oveľa dôležitejšia je zdravá črevná flóra, v ktorej nepretržite prebieha produkovanie molekúl biotínu. Aby sa nevyčísliteľné množstvo baktérií v črevách vedelo vyrovnať so svojou úlohou, je potrebné, aby sme prijímali plnohodnotnú stravu. K tej patrí celozrnná ryža, zemiaky, zelenina, šaláty, ovocie, mlieko (nie balené, ale domáce), vajcia (žĺtok). Ideálnymi doplnkami k takejto strave sú pivné kvasnice, melasa, otruby a rybí tuk, v ktorých sú biologicky aktívne látky obsiahnuté v koncentrovanej forme.

Produkty obzvlášť bohaté na biotín:

Produkt (100 gramov),  Mikrogramy (milióntina gramu)

  • Pečeň 102
  • Sójová múka 63
  • Vaječný žĺtok 54
  • Vlašské orechy 37
  • Arašidy 31
  • Sardinky 21
  • Mandle 17
  • Huby 15
  • Celozrnná ryža 9
  • Chlieb z hrubej múky s otrubami 7
  • Špenát 6
  • Kraby 6
  • Šunka 5
  • Mrkva 3
  • Paradajky 2
  • Tvaroh 2

S čím musíme počítať

Pre zásobovanie organizmu biotínom je veľmi dôležitá zdravá črevná flóra, ktorá produkuje dostatočné množstvo tohto vitamínu. Ak je biosyntéza v tráviacom trakte narušená (napr. v dôsledku nepravidelného stravovania, požívania alkoholu, nikotínu atď.), vtedy je nutné prijímať biotín obsiahnutý v strave.

Biotín aktivizuje životne dôležité zlúčeniny bielkovín, ktoré sa nachádzajú v orechoch a semenách.

Načo potrebujeme biotín:

  • Spracovanie tukov
  • Spracovanie cukrov
  • Koža
  • Vlasy
  • Nechty
  • Svalové bunky
  • Obsah cukru v krvi
  • Energia pre mozgové a nervové bunky

Z knihy Klausa Oberbajla – „Vitamíny liečitelia“

Preložil: OZ Biosféra www.biosferaklub.info

Páčilo sa? Zdieľajte:

Ďalšie články z tejto kategórie