Obec Okutama v krásnom horskom prostredí v prefektúre Tokio (metropolitná oblasť v Japonsku) sa v máji 2018 pripojila k programu bezplatného rozdeľovania voľného bývania mladým rodinám. Prijímanie žiadostí v roku 2018 na získanie domov je ukončené a noví obyvatelia sa musia nasťahovať v januári 2019.
Iniciatíva bola spustená v roku 2015 a program bezplatného rozdeľovania voľného bývania funguje v celej krajine, ale jeho pravidlá sa môžu líšiť v rôznych lokalitách. Spustenie programu bolo vyvolané demografickou krízou: počet obyvateľov v Japonsku klesá a mladí obyvatelia sa sťahujú do miest. Podľa Národného inštitútu pre populáciu a sociálne zabezpečenie, do roku 2065 počet obyvateľov klesne zo súčasných 127 miliónov na 88 miliónov ľudí.
Obývané zóny sa vyprázdňujú a majiteľmi opustené domy sa stávajú zbytočnými. Vláda krajiny sa snaží zastaviť negatívny trend a poskytnúť voľné opustené bývanie občanom, ktorí sú pripravení na zmenu bydliska.
Podľa japonského politického fóra, pripadalo v roku 2013 v krajine na 52 miliónov domácností – 61 miliónov domov. Odborníci z fóra predpovedajú, že do roku 2040 prestane existovať takmer 900 miest a obcí v Japonsku. Orgány sa snažia znížiť počet domov, ktoré zostali bez dozoru.
Opustené domy sa v Japonsku nazývajú akiya. V roku 2014 v obci Okutama vznikla takzvaná akiya-banka – základňa, ktorá umožňuje spájať potenciálnych kupcov so starnúcimi majiteľmi domov alebo prázdnymi nehnuteľnosťami. Obec Okutama je vzdialená dve hodiny vlakom od centra hlavného mesta Tokio. V šesťdesiatych rokoch v obci žilo viac ako 13 tisíc ľudí, prekvital tu lukratívny obchod s drevom. V deväťdesiatych rokoch v dôsledku klesajúceho dopytu a rastúceho dovozu sa podnik rozpadol, väčšina mladých obyvateľov odišla do hlavného mesta. V súčasnosti v obci žije približne 5 200 ľudí.
V rámci programu bezplatného rozdeľovania voľného bývania poskytujú úrady obce Okutama domy a dotujú ich opravy len osobám mladším ako 40 rokov, alebo párom s najmenej jedným dieťaťom mladším ako 18 rokov, pritom jeden z manželov musí byť mladší ako 50 rokov. Presídlenci musia mať v obci trvalé bydlisko – žiť tu a investovať do obnovy starých domov. Obec je pripravená vykúpiť prázdne domy od majiteľov, ak tí ešte žijú.
Avšak bezplatné rozdeľovanie opustených domov nevyzýva v krajine veľký záujem. 85 % japonských obyvateľov uprednostňuje nové budovy, pretože mnohé staré domy nie sú vhodné na bývanie. V Okutame zo 400 opustených domov, len polovica je vhodná na rekonštrukciu. Zvyšok je buď príliš zanedbaný alebo postavený v oblastiach ohrozených zosuvom pôdy.
Okutamské úrady dokázali v roku 2018 nájsť iba deväť rodín, ktoré súhlasili s presídlením, ale aj z tohto počtu bol určitý počet zo zahraničia. Rodiny prichádzali z rôznych miest, vrátane New Yorku a Číny. Pravidlá programu umožňujú poskytovanie voľného bývania aj občanom iných krajín…
Preložil: OZ Biosféra www.biosferaklub.info