Kategórie

Naši partneri





Flag Counter

Rys – posvätné zviera Slovanov

Z tradícií našich predkov

V mnohých mýtoch a legendách Slovanov je rys posvätné zviera. Napríklad obyvatelia Altaja veria, že toto zviera je schopné vidieť všetky prekážky a vyhnúť sa akýmkoľvek pasciam. K rysovi sa obracajú s prosbami o zabezpečenie hojnosti koristi pri love, pripisujú mu úlohu sprostredkovateľa medzi svetom ľudí a svetom duchov. Podľa legendy žije rys v dvoch svetoch naraz. Na Sibíri si lovci udobrujú rysa darovaním uloveného zvieraťa alebo mliekom v miske. Predpokladá sa, že to prináša šťastie v ich práci.

Ochranné amulety – oberegy spojené s rysom ochraňovali slovanských bojovníkov. Pripisovala sa im schopnosť zvyšovať silu, odvahu a vynaliezavosť, taktiež mali priťahovať šťastie v boji. Oberegy vo forme štetín, pazúrov, zubov a kostí rysa mohli nosiť ženy ako ochranu pred urieknutím. Rys sa tiež spomína v rôznych ženských ochranných afirmáciach.

Rys je najsevernejšie žijúce zviera z mačkovitých. Niekedy ho je možné stretnúť aj za polárnym kruhom. Rys je dokonale prispôsobený neľútostnému chladu a snehu. Jeho laby nezapadajú do snehu kvôli dlhej a hustej kožušine. Je to silné a inteligentné zviera – lovec s charakteristickými štetinami na ušiach. Tieto štetiny mu pomáhajú zachytiť najtichšie zvuky blížiacej sa koristi. Rys má ostrý zrak a dokáže rozlišovať objekty z veľkej diaľky.

S nástupom súmraku vychádza rys na lov. Vyberie si odľahlé miesto vo vetvách stromov a čaká na obeť. Trpezlivosť tejto šelmy je skutočne veľká, môže čakať na svoju korisť aj niekoľko dní. Skoky rysa sú rýchle, presné a takmer vždy smrteľné. Boj netrvá dlho, hlavne kvôli silným a ostrým zubom tejto šelmy.

Rys sa vyhýba človeku, ale nebojí sa ho. Zriedkavo útočí na hospodárske zvieratá a na človeka môže zaútočiť iba v prípade ak je zranený a prenasledujú ho lovci.

Rys žil v minulosti takmer v celej lesnej zóne Severnej pologule. Ale v dôsledku nemilosrdného lovu bol úplne vyhubený v mnohých európskych krajinách. V súčasnosti rysa umelo vysadzujú v týchto krajinách a jeho stavy rastú. Na Slovensku žije rys kontinuálne a v súčasnosti sa odhaduje jeho stav na 300 kusov. Koniec koncov rys zohráva dôležitú úlohu pri regulácii počtu a rôznorodosti zvierat v lesoch.

Obraz rysa možno vidieť na erboch alebo vlajkách viacerých miest v slovanských krajinách.

Preložil: OZ Biosféra www.biosferaklub.info

Páčilo sa? Zdieľajte:

Ďalšie články z tejto kategórie