„Pred menej ako piatimi rokmi, tu na juhu Talianska, bol kvitnúci sad so storočnými olivovníkmi, ale po tejto kráse nezostalo ani stopy. Stromy zničila smrtonosná baktéria. Teraz ohrozuje poľnohospodársku aj ekonomickú činnosť ako v Taliansku, tak aj v iných krajinách južnej Európy,“ hovorí Julián López-Gómez, korešpondent Euronews.
Predtým tu v oblasti Ugento rástlo asi 4000 olivovníkov. V priebehu piatich storočí patrili jednej a tej istej rodine, ktorá sa zaoberala výrobou olivového oleja. Ale zrazu sa všetko zmenilo. Dôvodom je baktéria Xylella fastidiosa. O škodách ktoré, spôsobila hovorí Giovanni Melcarne.
„Produkcia sa znížila o približne 80 percent za tri roky. Táto baktéria zničila celú oblasť a zničila náš produkčný systém. Obnova bude trvať veľmi dlho.“
Táto oblasť sa stala experimentálnou platformou pre vedcov a študentov z Európy, Severnej Afriky a Stredného východu. Všetci sú účastníkmi európskeho výskumného projektu. Dúfajú, že vyvinú nové metódy včasnej diagnostiky a spôsobov boja proti tejto chorobe.
„Čím skôr sa podarí stanoviť diagnózu, tým väčšia je šanca, že budeme schopní zvládnuť túto chorobu. To je prvá vec, ktorou sa zaoberáme. Navyše chceme navzájom zdieľať vedecké poznatky, pretože musíme pracovať na križovatke rôznych disciplín. To si vyžaduje nielen biológov, ale aj sociológov, ekonómov, biotechnológov,“ povedal agronóm Maroun el-Moujabber, ktorý koordinuje projekt CURE-XF.
Hmyz je hlavným prenášačom baktérií. Prvoradou úlohou vedcov bolo identifikovať a opísať tento mikroorganizmus.
„Táto baktéria sa nachádza výhradne vo vnútri ciev stromu. Preto voda a minerálne soli nemôžu prúdiť z koreňov k listom, všetko sa deje vo vnútri stromu, preto je ťažké zvládnuť túto chorobu,“ hovorí taliansky fytopatológ a odborník Národnej rady pre výskum Donato Boscia.
Zatiaľ vedci nedokázali nájsť riešenie problému. Pracujú však na nových diagnostických a monitorovacích metódach, ktoré pomôžu v boji proti šíreniu tejto choroby.
„V oblastiach, ktoré už boli postihnuté touto pohromou, sa baktéria Xylella fastidiosa považuje za endemickú, čo znamená, že ju už nemožno zničiť, musíme sa s ňou naučiť žiť, preto je potrebné vyvinúť odolnejšie rastlinné druhy, u ktorých je menej pravdepodobné, že sa nakazia touto chorobou,“ hovorí agronóm Franco Valentini.
V miestnom skleníku rastie 23 druhov olivovníkov, ktoré môžu byť potenciálne odolné proti Xylella fastidiosa. Ďalších 500 druhov sa teraz študuje na experimentálnych miestach. Vedci tvrdia, že už dosiahli určitý pokrok.
„Boli sme schopní identifikovať dva druhy olivovníkov, ktoré sú odolné voči chorobe, ale to je len začiatok. Naším cieľom je vyvinúť ďalšie druhy, ktoré by boli ešte odolnejšie,“ hovorí agronóm a pracovník Národnej rady pre výskum Pierre-Federico Lanotte.
Potenciálne rezistentné rastliny sú naočkované na infikované stromy za účelom ďalšieho sledovania. Talianski producenti olivového oleja dúfajú, že tento výskum pomôže zachrániť olivové stromy.
„Musíme zvýšiť biodiverzitu, nemali by sme zabudnúť na iné druhy olivovníkov. V tomto prípade môžeme vytvoriť druh nárazníkovej zóny, ktorá je prirodzenou bariérou a ktorá nám poskytne zabezpečí lepšiu budúcnosť.“
Preložil: OZ Biosféra www.biosferaklub.info