Aktivistka Sharon Kwok drží fotografiu mŕtveho žraloka bez plutiev na streche závodu na spracovanie plutiev v Hongkongu v Číne, kde sa sušia žraločie plutvy. Táto pochúťka je veľmi obľúbená v ázijských krajinách, kde sa z nej varí polievka, ale masová likvidácia žralokov je čoraz viac kritizovaná environmentálnymi organizáciami.
Na streche jednej z viacpodlažných továrenských budov v Hongkongu našla environmentálna organizácia približne 10 000 žraločích plutiev. Majitelia sušili svoj tovar pred predajom na trh. Predpokladá sa, že všetky boli získané „nesprávne“ tým, že ich odrezali zo živých jedincov, ktorí boli potom pustení do oceánu, aby uhynuli.
Hongkong je najväčším trhom pre túto pochúťku. Odhaduje sa, že asi 50 % žraločích plutiev na svete sa predáva v Hongkongu, ďalej nasledujú Spojené arabské emiráty a Omán.
Žraločie plutvy sa používajú na prípravu polievky, ktorá sa podáva len v gurmánskych reštauráciách. Okrem toho, plutvy sú hlavne v Ázii považované za prospešné pre ľudské zdravie.
Avšak, ochrancovia zvierat odsudzujú lov žralokov. Hovoria, že rybári, ktorí chytili žraloka, často odrezali iba plutvu a samotnú rybu nechali zomierať bolestivou smrťou v oceáne.
S výnimkou niekoľkých druhov je v Hongkongu povolený obchod so žraločími plutvami, ale verejnosť ho odsudzuje. Preto sa obchodníci snažia sušiť budúci „produkt“ ďalej od zvedavých očí. V obchode môže kilogram plutiev stáť od 100 do 1000 amerických dolárov, v závislosti od typu žraloka a veľkosti plutvy. Tanier polievky so žraločích plutiev stojí priemerne v reštaurácii 70 až 150 dolárov.
Preložil: OZ Biosféra www.biosferaklub.info