Kategórie

Naši partneri





Flag Counter

Zaujímavý objav v sarmatských mohylách pri Orenburgu

Zaujímavý archeologický nález: neďaleko obce Filippovka pri Orenburgu v juhovýchodnej európskej časti Ruska, boli nájdené unikátne predmety, ktoré patrili starovekým obyvateľom niekdajšej Veľkej Tartárie. Nálezy sa nachádzali v mohyle vznešenej ženy z V. až IV. storočia pred našim letopočtom.

„Nálezy sú absolútne senzačné. Sú tu veci, ktoré sa nikdy nenašli v iných pohrebiskách,“ hovorí Leonid Jablonskij, vedúci skýtsko sarmatského archeologického oddelenia v Archeologickom ústave Ruskej akadémie vied.

Kostra ženy, doslova posiata zlatom, zlatou krajkou a ozdobnými prvkami, striebornými a bronzovými nádobami. Pozoruhodné sú zlaté dosky, rukoväte z drahého kovu v štýle zvierat – legendárna sarmatská ozdoba, s ktorými sa tieto mohyly preslávili po celom svete.

Dokonca ani slávny archeológ Leonid Jablonskij nedúfal, že mohyly vo Filippovke znovu dajú ľudstvu poklady Sarmatov, predkov Rusov.

„Z tisícky archeológov také niečo môže vidieť v živote iba jeden. Mohyla bola v minulosti vykradnutá a neskôr úplne preskúmaná, zostalo z nej iba 10 %,“ povedal člen výskumnej skupiny Jurij Smirnov.

Vedúci skupiny archeológov vysvetľuje, že podľa archeologickej metódy, je potrebné rozkopať objekty úplne. Archeológovia našli dokonca obrovský zvon, ktorý podľa odborníkov ešte svetová veda nevidela. Zvon by mal byť rekordný vo veľkosti aj stupni zachovania. Všetky nálezy budú po inventárizácii a výskume prenesené do regionálneho oblastného múzea. Mali by vytvoriť zbierku, o ktorej by mohlo snívať každé múzeum na svete.

Mohyla ušľachtilej sarmatskej ženy, ktorá bola pochovaná pred viac ako 2,5 tisícročiami, bola objavená v regióne Orenburg skupinou študentov katedry dejín Baškirskej pedagogickej univerzity.

Mohyla pri obci Filippovka bolo niekoľkokrát vyplienená a v roku 1986 ju podrobne preskúmala skupina vedcov z mesta Ufa pod vedením Anatolija Pšeničnikova, ktorá tu našla zbierku zlatých šperkov a zvieracích figúr. Bola to práve táto zbierka, ktorá následne priniesla celosvetovú slávu komplexu mohýl z Filippovky. Súčasné vykopávky viedol Leonid Jablonskij, vedúci skýtsko sarmatského archeologického oddelenia v Archeologickom ústave Ruskej akadémie vied.

Nález je unikátny aj preto, že samotná hrobka bola nedotknutá: veci a dekorácie v nej sú v tej istej forme ako ich rozložili starovekí obyvatelia. Pri vchode do mohyly sa našiel obrovský bronzový kotol s rúčkami vo forme mýtických vtákov, ktorí sa pozerajú na seba. Váha nálezu je asi pol tony.

Najvýznamnejší nález bol nájdený v hĺbke 4 metre – dobre zachovaná kostra ženy. Veľmi dobre sa zachovali zdobené predmety oblečenia, ozdoby, prívesky. Na každom prste ženy sa nachádza prsteň s rôznymi kameňmi. V blízkosti pochovanej ženy leží mnoho fľaštičiek, pravdepodobne so starodávnou kozmetikou. V ľavej ruke je nádherné strieborné zrkadlo so zlatou rukoväťou s ornamentom a predmet podobný žezlu, na zápästiach ženy sú bohaté náramky.

V súčasnosti sú vykopávky pozastavené kvôli dažďom, študenti čerpajú vodu z mohyly. Všetky nájdené artefakty budú uložené v miestnom múzeu histórie v Orenburgu, pretože vykopávky sú financované regionálnou vládou.

Ja zaujímavé, že nález vo Filippovke je vzdialený iba približne 400 kilometrov od svetoznámej archeologickej oblasti Arkaim.

https://www.youtube.com/watch?time_continue=2&v=RERRzM2qJUY

Preložil: OZ Biosféra www.biosferaklub.info

Páčilo sa? Zdieľajte:

Ďalšie články z tejto kategórie