Nová štúdia vedcov z Aarhus University ukazuje, že mravce dokážu inhibovať najmenej 14 rôznych chorôb rastlín.
Mravce žijú vo svojich domovoch blízko seba, a preto sú veľmi náchylné na šírenie infekcií. Ale majú svoje vlastné lieky na choroby. Na jednej strane sú veľmi hygienické a na druhej strane môžu liečiť sami seba a navzájom antibiotikami, ktoré sami produkujú vďaka špeciálnym žľazám. Okrem toho môžu bakteriálne kolónie, ktoré mravce kultivujú na svojich nohách a tele, tiež pomáhať pri liečbe chorôb.
Predchádzajúce štúdie ukázali, že mravce presunuté do jabloňových sadov znížili výskyt dvoch chorôb jabloní – chrastavitosť a hnilobu jabĺk. To viedlo vedcov k tomu, aby sa obrátili na analýzu odbornej literatúry, ktorá ukázala: existujú dôkazy, že mravce môžu inhibovať najmenej 14 rôznych chorôb rastlín.
„Zatiaľ nevieme, ako mravce liečia rastliny,“ hovorí Joachim Offenberg, vedecký pracovník Aarhuskej univerzity a hlavný autor štúdie. „Ale vieme, že mravce vylučujú feromóny na listoch rastlín, aby našli cestu späť. A vieme, že niektoré z nich majú antimikrobiálne vlastnosti. Liečivé účinky môžu byť spôsobené týmito feromónmi.“
Vedci sa domnievajú, že mravce a ich antibiotiká môžu byť v poľnohospodárstve využité v budúcnosti. Dúfajú, že ďalší výskum v tejto oblasti odhalí nové typy biologických činiteľov, ktoré sa dajú použiť v boji proti rezistentným chorobám rastlín.
Preložil: OZ Biosféra www.biosferaklub.info