Kategórie

Naši partneri





Flag Counter

Zachovaná kniha, ktorá preležala 300 rokov na morskom dne

Archeológovia – potápači z Ruskej geografickej spoločnosti vyzdvihli z dna Baltského mora takmer úplne zachovanú knihu zo 17. storočia – tomu sa hovorí kvalitná kniha. Našli ju na palube nemeckej lode Archanjel Rafael.

Potápači meter po metri odstraňujú z lodného trupu bahno a vynášajú artefakty na povrch. Drevo, zvyšky náradia, odevy. Ale najunikátnejší nález bol nájdený až v šiestom roku práce. Kniha v nemčine, 500 strán a každá zachovaná, takmer neporušená.

„Rok vydania je 1692, je uvedená aj tlačiareň, kde bola vydaná. Je tu znázornený muž hrajúci na harfu,“ uviedol podmorský archeológ-reštaurátor Centra pre výskum pod vodou Ruskej geografickej spoločnosti Roman Prochorov.

Kniha ležala vo vode 300 rokov, ale stále je ju možné prečítať. Je to hlavne kvôli lepšej kvalite papiera oproti dnešnému. V 17. storočí v sa v Európe vyrábali knihy aj z ľanového vlákna. Okrem jedinečného nálezu našli, nemenej dôležité pre historikov, aj rukavice palčiaky so škandinávskym vzorom, vlnené pančuchy a kaftan – pracovnú košeľu.

„Pracovne ju nazývame kaftan, ale vo všeobecnosti je to zrejme pracovné košeľa. Už prešla počiatočným čistiacim procesom – bolo nasiaknutá dechtom. Je vyrobené z ľanu, tenkej ľanovej tkaniny,“ dodal Roman Prochorov.

Našli sa tiež rohy, kozia vlna a juta – to je už náklad Archanjela Rafaela. Značnú časť tvorili potraviny. Dôvodom, prečo sa loď v novembri 1724 potopila, bol náklad. Nemci pašovali z Ruska kontraband.

„Ľudia chceli v skutočnosti zarobiť viac peňazí, a tak vyťažili loď na maximum, chceli čo najviac odviezť,“ povedal Andrej Lukoškov, riaditeľ Centra pre podvodný výskum Ruskej geografickej spoločnosti.

Výsledkom bolo, že sadli na plytčinu a loď bola rozdrvená ľadom, ale posádka sa zachránila. Hľadaniu Archanjela Rafaela predchádzala dlhá práca s archívmi. Porovnanie faktov, štúdium historických dokumentov. A nakoniec – rozsiahla expedícia. Mimochodom, miesto, kde sa loď potopila, bolo nájdené takmer okamžite – vďaka spomínanej práci s dokumentmi a presným výpočtom archeológov.

Preložil: OZ Biosféra www.biosferaklub.info

Páčilo sa? Zdieľajte:

Ďalšie články z tejto kategórie