V zime pri chronickom nedostatku vitamínu D môžu byť huby, ktoré boli vystavené svetlu, výborným zdrojom vitamínu D.
Jeden z najväčších pestovateľov húb na svete sa nachádza v írskom grófstve Monaghan v provincii Ulster. Partner projektu BioRescue má vlastné laboratóriá, v ktorých 40 vedcov nielen študuje zloženie kompostu, ale vykonáva aj rozsiahly výskum samotných húb. Vedci sú presvedčený, že huby sa môžu stať potravinou budúcnosti.
„My opisujeme kráľovstvo húb ako samostatnú skupinu umiestnenú medzi rastlinami a zvieratami,“ hovorí Peter Corcoran, riaditeľ spoločnosti MBio.
„Huby sú pre človeka veľmi užitočné. Sú veľmi zdravé, obsahujú málo tuku, ale veľa vlákniny a bielkovín. Sú tiež bohaté na dôležité živiny, ako sú vitamíny a minerály,“ uviedla o blahodárnych vlastnostiach húb Jude Wilson, biologička spoločnosti MBio.
Rovnako ako paprade, aj huby sa považujú za najstarších obyvateľov Zeme. Prežili dokonca aj dinosaurov.
„Rovnako ako naša pokožka, aj huba produkuje vitamín D, keď je vystavená svetlu. Tento proces je takmer rovnaký ako u ľudí. Preto je huba rastlinným zdrojom vitamínu D, hoci na celom svete sa pozoruje chronický nedostatok vitamínu D,“ hovorí Peter Corcoran.
Jude Wilson vysvetlila spôsoby, ako ďalej zvyšovať nutričnú hodnotu húb: „Vieme, aké chemické procesy v komposte ovplyvňujú kvalitu a výživovú hodnotu húb. Preto môžeme robiť malé úpravy kvality kompostu, s ktorým môžeme pestovať huby, ktoré sú ešte bohatšie na živiny.“
https://www.rinok.sk/Jedle-a-lecive-houby-a-jak-je-pestovat-d583.htm
Preložil: OZ Biosféra www.biosferaklub.info