Kategórie

Naši partneri





Flag Counter

Rozviedčik, ktorý zachránil Krakov, sa dožíva 103 rokov

Aktuálna správa: Legendárny Alexej Botjan zomrel ráno 13.02.2020 vo veku 103 rokov.

Najstarší sovietsky spravodajský dôstojník, legendárny Alexej Botjan s prezývkou Víchr, ktorý sa 10. februára dožil 103 rokov, povedal, ako zasiahol do plánov Adolfa Hitlera zničiť poľské mesto Krakov. Alexej Botjan sa narodil v Bielorusku a žije v Rusku.

V roku 1943 bol v rámci prieskumnej a diverznej skupiny Olymp pod velením kapitána Viktora Karaseva poslaný do ukrajinského mesta Ovruč v Žytomyrskej oblasti. V septembri 1943 sa pod priamym dohľadom Botjana uskutočnila operácia, ktorej cieľom bolo vyhodiť do vzduchu gebitskomissariát (regionálna správa) v okamihu, keď z Nemecka prišli predstavitelia inšpekcií a skúsení špecialisti na boj proti partizánom. Bolo zlikvidovaných asi 80 nacistických dôstojníkov.

Podľa slov Botjana sa na konci roku 1944 jeho diverznej skupine, ktorá pracovala v Krakove, podarilo zajať inžiniera – kartografa, ktorý prezradil, že Hitler nariadil zničenie mesta. Počas ústupu nemeckých vojsk mali vojaci Wehrmachtu vyhodiť do vzduchu celý rad kultúrnych pamiatok v Krakove, mosty cez rieku Vislu a Rožnovskú priehradu, následkom čoho malo byť mesto úplne zatopené, čo malo spomaliť nástup Červenej armády.

Botjan zistil, že sklad s výbušninami a strelivom, ktorým Nemci zásobovali front, sa nachádzal v jagellonskom zámku.

„Našli sme muža – poľského dôstojníka, ktorý mohol pokojne vstúpiť do zámku. Poverili sme ho a dali mu výbušniny. Nemci tam pripravovali veľkú ofenzívu a prišli sa tam preskupiť a vyzbrojiť. A tieto sklady sme zamínovali. On to preniesol a ja som ho nasledoval,“ hovorí Alexej Botjan.

Výbuch zničil vyše sto ton TNT, munície a zbraní. Nemecké jednotky zostali bez munície a boli nútené rýchlo ustupovať, čo sa skôr podobalo na panický útek. Výsledkom bolo, že Nemci neboli schopní splniť Hitlerov rozkaz, prežila Rožnovská priehrada a s ňou aj mesto Krakov. Po záchrane Krakova, Hitler sľúbil veľkú sumu za hlavu Alexeja Botjana.

V roku 1941 Alexej Botjan ukončil školu, ktorá pripravovala agentov. Zúčastnil sa na obrane Moskvy, zúčastnil sa sabotážnych a partizánskych operácií na území Bieloruska a vo východnej Európe.

Operácia na záchranu Krakova bola základom románu Juliana Semenova „Major Vichr“. V roku 1967 bol natočený film s rovnakým názvom. Prototypom spoločného obrazu agenta sa stal Alexej Botjan a ďalší hrdinovia Sovietskeho zväzu.

 

Preložil: OZ Biosféra www.biosferaklub.info

Páčilo sa? Zdieľajte:

Ďalšie články z tejto kategórie