The New York Times uverejnil článok Human contact is now a luxury good s hlavnou tézou: spotreba digitálnych služieb je príznakom chudoby. Hovoríme o digitálnej ekonomike a máme na mysli ekonomiku služieb pre chudobných.
Ste chudobný, ak Váš lekár konzultuje online a nie osobne. Ste chudobný, ak vaše deti študujú online a nie u offline učiteľov. Chudobný, ak nakupujete online namiesto v peknom obchode v centre mesta.
Pre chudobných existuje obrovský online trh sexuálnych služieb, na ktorom obyvatelia tretieho sveta predávajú erotické fantázie chudobným občanom prvého sveta, ktorí naň môžu minúť ďalších desať dolárov navyše.
Skutočnosť, že bohatí uprednostňujú staromódnych učiteľov, osobných trénerov a kuchárov a nie Coursera alebo dodávky potravín pomocou smartfónov, nie je žiadnym tajomstvom. Autor článku, Nellie Bowles, však ide ešte ďalej a tvrdí, že dochádza k „luxerizácii“ ľudských vzťahov.
Ak stále dostávate služby od živých ľudí alebo máte príležitosť s nimi komunikovať, pravdepodobne ste zástupcom novej elity, ktorej prestížnou spotrebou je odmietanie digitálnych služieb v prospech offline.
Chudobní kupujú telefóny iPhone na splátky, bohatí odmietajú smartfony. Chudobní sa snažia, aby ich deti vedeli, ako používať počítače, bohatí ponúkajú svojim dedičom súkromné školy, kde sa učenie zakladá na komunikácii medzi ľuďmi. Život strávený pred obrazovkou je v súčasnosti známkou vášho neúspechu v živote.
Je pomerne dobre známe, že dospievanie s mobilmi a tabletami poškodzuje kognitívny vývoj detí a Nellie Bowles tvrdí, že v tejto diskusii sú na strane IT korporácií početní bezohľadní psychológovia.
Autor popisuje príbeh 68-ročného dôchodcu žijúceho na životnom minime, ktorého hlavným spoločníkom v živote sa stala mačka menom Sox, namaľovaná na tablete. Kreslenú mačku na dozeranie nad staršími ľuďmi vynašiel 31-ročný biznismen. Ak vás počítačový program informuje, že umierate, znamená to, že v zomierate ako chudák v digitálnej ekonomike.
Bohatí uprednostňujú rozhovory s ľuďmi – život bez telefónu počas dňa, odhlásenie zo sociálnych sietí a bez e-mailových odpovedí – to je symbolom stavu.
To všetko priviedlo k novej kurióznej realite: ľudský kontakt sa stáva luxusným produktom.
Kým sa v živote chudobných objavuje čoraz viac obrazoviek, tie miznú zo života bohatých. A to je budúcnosť, ktorá klope na naše dvere…
Preložil: OZ Biosféra www.biosferaklub.info