Medzihviezdna organická hmota je nevyčerpateľným zdrojom vody a ropných zložiek vo vesmíre, informuje tvbrics.com s odkazom na Scientific Reports. Podľa vedcov, autorov tohto objavu, práve pri zahrievaní Slnkom mohla hmota spôsobiť výskyt hojných zásob vody a ropy na Zemi a môže to vysvetľovať aj syntézu novej ropy už v minulosti vyčerpaných náleziskách.
Odborníci dokázali získať analóg organických látok obsiahnutých v medzihviezdnych molekulárnych oblakoch. V priebehu práce vedci ožiarili ultrafialovým svetlom zmes vody, oxidu uhoľnatého a amoniaku, čím simulovali prirodzený proces syntézy v kozmickom priestore. Vedci potom zahrievali zmes na teplotu 24 – 400 stupňov Celzia v komore s diamatovou kovadlinou. Práve taká komora je schopná reprodukovať extrémne vysoký tlak.
Je potrebné poznamenať, že vzorka bola homogénna v rámci sto stupňov Celzia. Pri zvýšení teploty na 200 stupňov, sa vzorka mohla rozdeliť do dvoch fáz. Ale už pri teplote 350 stupňov a viac bola pozorovaná tvorba veľkých kvapiek čistej vody. Spolu s vodou počas štúdie začala vzorka uvoľňovať ropné zlúčeniny podobné tým, ktoré sa nachádzajú v surovej rope.
Závery sú zarážajúce – medzihviezdna hmota môže byť zdrojom vody na Zemi, ak by sa nachádzala v snehovej línii – hranica slnečnej sústavy, mimo ktorej sú prchavé látky v zamrznutom stave. Nie je prekvapujúce, že medzihviezdna hmota by mohla prispieť k vzniku veľkých zásob ropy v útrobách planéty, ktoré nesúvisia s činnosťou živých organizmov.
O syntéze ropy je možné sa dozvedieť aj tu: https://www.biosferaklub.info/hlavne-zahady-ropy/
Preložil: OZ Biosféra www.biosferaklub.info