Štatistika dôsledkov konzumácie alkoholu
Každý Nový rok stojí Rusko 9 000 – 12 000 životov a podobne v percentách je to aj v ostatných východoeurópskych krajinách. K najväčšiemu podielu úmrtí – 67 % – dôjde 1. januára a nasledujúce dva dni, – tvrdí Dr. Alexander Vikentievič Nemcov, popredný ruský expert na problémy úmrtnosti v dôsledku konzumácie alkoholu a alkoholovú politiku. V rozhovore pre AiF sa Dr. Nemcov podelil výsledkami dlhodobej štúdie.
Podľa autora štúdie je úmrtnosť obyvateľstva všeobecne počas celého roka rozložená pomerne rovnomerne s miernym poklesom v letnom období a so zreteľnými mesačnými výkyvmi. Posledné menované sú s najväčšou pravdepodobnosťou spojené s výplatami a zvýšenou konzumáciou alkoholu v týchto dňoch. Na tomto pozadí existuje päť zreteľných zvýšení úmrtnosti, ktoré zodpovedajú sviatkom: 1. januára, 23. februára, 8. marca, 1. a 9. mája.
Maximálny vrchol úmrtnosti nastáva 1. januára.
Graf zobrazuje priemerné údaje o tom, ako ľudia zomierali za posledných 15 rokov od 17. decembra do 23. januára.
Ak by v krajine neexistovali novoročné sviatky, bola by prirodzená úmrtnosť v Rusku 6 000 ľudí denne. Iba jeden deň v roku – 1. januára sa k nim však pripočíta 2 200 úmrtí navyše!
Celkovo od 1. do 17. januára zomiera ďalších 9 000 ľudí navyše (7 000 mužov a 2 000 žien). Všeobecne platí, že januárový nárast úmrtí u mužov je roztiahnutý na 24 dní (u žien je to kratšie – do 11. januára). V niektorých rokoch dosahujú novoročné straty 12 000 ľudí, vždy však dôjde k maximálnemu počtu úmrtí 1. januára.
Straty ľudí v období ostatných štyroch sviatkoch nie sú porovnateľné s tými v januári – v priebehu každého z nich sa pripočítava približne 1 000 ďalších úmrtí.
Konzumácia alkoholu okolo Nového roku je kultúrny jav, vraj „posvätený“ tradíciami. Otázkou zostáva, kto zaviedol túto tradíciu a komu vyhovuje, že si ľudia dobrovoľne a radostne skracujú a ničia život…
Alexander Nemcov – doktor lekárskych vied, vedúci katedry informatiky a systémového výskumu Moskovského vedeckého výskumného ústavu psychiatrie Ministerstva zdravotníctva Ruskej federácie.
Preložil: OZ Biosféra www.biosferkalub.info