Pri pochodoch v prírode, alebo v iných životných situáciách sa niekedy prihodia problémy rôzneho druhu. A zoči-voči nebezpečenstvu sú deti spravidla najbezbrannejšie.
Nasledujúce zručnosti pomôžu dieťaťu prežiť, ak vznikne situácia, že zostane „napospas osudu“, stratí sa, alebo keď sa dospelí vážne zrania ďaleko od civilizácie, stratia svoju schopnosť riešiť situácie a riešenie zostane na deťoch.
1. Orientácia v teréne
Dieťa by malo chápať, odkiaľ a kam skupina ide, vedieť používať kompas, mapu a iné navigačné prostriedky, ak sú k dispozícii, aspoň v rámci základnej informácie „odkiaľ sme prišli a kam ideme“ a podľa toho určiť v prípade potreby ďalšie kroky.
Je potrebné vysvetliť a naučiť sa hodnotiť situácie: kedy opustiť miesto, kde ste sa stratili, a kedy je lepšie zastaviť a prípadne prenocovať práve tam.
Vysvetlite dieťaťu, ako sa dostať k ľuďom, ako nájsť stopy po ich prebývaní, cestičky, uhasené ohne. Ukážte si orientačné body vo vašom okolí alebo teréne: hory, jazerá, smer pohybu potokov a riek, možné výhľady do širokého okolia, najbližšie sídla ľudí.
2. Založenie ohňa
Existujú desiatky spôsobov, ako založiť oheň bez zápaliek. Naučte svoje dieťa niektoré z nich. Je dobré, ak naučíte dieťa nosiť pri sebe v pochodoch v lese základné veci, ako je napríklad kresadlo na založenie ohňa.
Ale aj v prípade kresadla môže byť založenie ohňa problematické bez predchádzajúceho zaškolenia. Preto je potrebná prax. Ukážte, ako sa dá vo vlhkom lese zapáliť oheň, keď nie sú suché štiepky, ako sa to robí s brezovou kôrou, alebo pre tento prípad špeciálne pripraveným podpaľom v nepremokavom sáčku. Aká postupnosť paliva je potrebná, aby sa oheň rozhorel: podpaľ (vlákna brezovej kôry, suchá tráva, servítka…), jemné raždie, hrubšie suché konáre.
3. Úkryt
Úkryt, podobne ako oheň, pomôže zahriať sa, prečkať zlé počasie a nakoniec prežiť. Preto je potrebné vysvetliť, ako nájsť záveterné miesto chránené aspoň čiastočne pred vetrom.
Je treba chápať, že od dieťaťa nemôžeme čakať virtuózne zvládnutie sekery, takže ho jednoducho naučte, ako zo spadnutých konárov a mladých stromov bezpečne postaviť najjednoduchšie šikmé prístrešky. Povedzte a ukážte, ako položiť vetvy z ihličnatých stromov na podlahu a na steny so strechou.
4. Prvá pomoc
Vysvetliť najjednoduchšie zručnosti prvej pomoci: ošetrenie rán, vrátane rezných, priloženie škrtidla, zafixovanie končatín v prípade zlomenín. To všetko umožní dieťaťu zachrániť si vlastný život alebo život zraneného dospelého človeka.
5. Vyhľadanie a filtrácia vody
V extrémnej situácii organizmus stráca tekutiny rýchlejšie a všeobecne akceptované 4 – 6 dní nie sú vhodné. Dehydratácia organizmu môže už na druhý deň potlačiť vôľu a myseľ, čo výrazne znižuje šance na úspešné prežitie.
Naučte svoje dieťa hľadať zdroje vody alebo, ako zachytiť, kondenzovať vodu. Vysvetlite, prečo a kedy je potrebné filtrovať a prevariť vodu.
6. Zaobstaranie si jedla
V lese sa dá nájsť niečo pod zub kedykoľvek počas roka. Ak to však nie je zrejmé mnohým dospelých, potom je úplne isté, že ani dieťa o tom nevie.
Choďte do lesa a ukážte svojmu dieťaťu jedlé rastliny, naučte sa rozlišovať jedovaté huby, naučte sa nájsť bobule alebo v prípade núdze zjesť extrémnu kuchyňu (hmyz, larvy, jašterice).
7. Stretnutie s divokými zvieratami
Napriek tomu, že pravdepodobnosť stretnutia v lese napríklad medveďa nie je veľká, naučte svoje dieťa pravidlám správania sa pri stretnutí s obyvateľmi lesa. Okrem predátorov môžu problémy spôsobiť aj komáre alebo jedovaté hady. Poučte svoje dieťa o potrebe skontrolovať sa na prítomnosť kliešťa a naučte ho, ako sa ho bezpečne zbaviť.
8. Celková vytrvalosť organizmu
Fyzická kondícia a pravidelná turistika pozitívne ovplyvňujú všeobecný stav dieťaťa, vrátane psychického. Skúsenosť s chôdzou na veľké vzdialenosti aj po neznámom teréne je veľmi užitočná.
Dôležité: v prípade paniky sú často všetky zručnosti zabudnuté a správanie dieťaťa sa stane neadekvátnym, a teda nepredvídateľným. Naučte ho potlačiť paniku a konať racionálne. Pomôcť vám v tom môže praktický výcvik, pravidelné návštevy lesa, ukážka a nácvik schopností a zručností.
Raz každé dieťa vyrastie a vedomosti získané v detstve sa s pribúdajúcim vekom budú dopĺňať, zlepšovať a nakoniec budú odovzdávané ďalšej generácii potomkov. Smerujte pozornosť detí k správnym a užitočným orientačným bodom.
Preložil: OZ Biosféra www.biosferaklub.info