Kategórie

Naši partneri





Flag Counter

Ivan čaj obsahuje niekoľkokrát viac vitamínu C ako citrón

Nedostatok vitamínu C v ľudskom organizme spôsoboval počas histórie ľudstva veľa problémov. Spomedzi námorníkov krajín sveta mali najväčšiu smolu Angličania. Zatiaľ čo Holanďania zásobovali svoje námorníctvo ovocím, Nemci a Švédi kyslou kapustou a Američania brusnicami, Angličania sedeli na prídele sušienok a cereálií s nízkym obsahom vitamínov. Práve preto posádky britských lodí na diaľkových trasách viac trpeli chorobami a zomierali na skorbut, chorobu spôsobenú nedostatkom kyseliny askorbovej v strave.

Vitamín C sa podieľa na oxidačno-redukčných reakciách organizmu a pomáha udržiavať fungovanie imunitného systému.

Kyselina askorbová (iný názov pre vitamín C) sa podieľa na tvorbe a posilňovaní kolagénu – hlavného proteínu spojivového tkaniva nášho tela. Nachádza sa v šľachách, chrupavkách, kĺboch, koži a krvných cievach. Preto pri absencii správneho množstva vitamínu C v strave vypadávajú vlasy, stav pokožky sa zhoršuje, objavujú sa modriny, krvácajú ďasná, rany sa hoja pomalšie, predlžuje sa obdobie zotavenia po chorobe.

Dávkovanie vitamínu C

V roku 1944 sa uskutočnil experiment vo Veľkej Británii. Mladíkom povolaným do armády, ktorí však pre svoju vieru alebo etické presvedčenie odmietli bojovať, bolo ponúknuté, aby krajine poslúžili alternatívnym spôsobom. To znamená, že sa stanete účastníkmi experimentu a pod prísnym vedením budete dodržiavať diétu, ktorá vylučuje kyselinu askorbovú.

Časti účastníkov, bez ich vedomia, pridávali do jedla každý deň, 10 mg kryštalickej kyseliny askorbovej, ďalšej časti – 70 mg. Zvyšok účastníkov výskumu tento vitamín vôbec nedostával. Po 17 týždňoch vykazovala posledná skupina prvé príznaky nedostatku vitamínov: začali vypadávať vlasy. Po 26 týždňoch sa objavilo krvácanie z ďasien. Zvyšok subjektov nevykazoval žiadne príznaky choroby. Vojaci boli liečení z nedostatku vitamínov rovnakými 10 mg kyseliny askorbovej denne.

Vo výsledku sa dospelo k záveru, že minimálny denný príjem vitamínu C pre organizmus je 10 mg. Aby však ľudský organizmus nezažil nedostatok a zostal zdravý, malo by sa ho skonzumovať denne o niečo viac.

Štátnou agentúrou – Federálna služba pre dohľad nad ochranou práv spotrebiteľa v Rusku, je v súčasnosti schválená nasledujúca norma pre fyziologickú potrebu kyseliny askorbovej:

Pre dospelých – 90 mg/deň.

Pre deti – od 30 do 90 mg/deň.

Obsah vitamínu C v Ivan čaji

Ivan čaj – Vrbovka úzkolistá je rastlina bohatá na vitamín C. 100 g obsahuje až 588 mg kyseliny askorbovej. Tento údaj je 3 – 6-krát vyšší ako u našich obľúbených citrusových plodov, vrátane citrónov. Navyše, na rozdiel od citrusových plodov, Vrbovka úzkolistá nie je alergén, preto je vhodná pre všetkých. Miesto a lokalita jej rastu ovplyvňuje to, ako je rastlina bohatá na vitamíny a čím v ekologicky čistejšej oblasti sa zberá, tým je čaj užitočnejší. 100 g hmoty Ivan čaju navyše obsahuje napríklad: 23 mg železa, 1,3 mg niklu, 2,3 mg medi, 16 mg mangánu, 1,3 mg titánu, 0,44 mg molybdénu, 6 mg bóru a množstvo iných pre organizmus dôležitých prvkov.

Počas spracovania Vrbovky sa stratia niektoré jej vlastnosti. Na výstupe sa v 100 g suchého Ivan čaju z Vrbovky úzkolistej zachová až 117,6 mg kyseliny askorbovej, to znamená, že jedna priemerná čajová kanvica pojme až 9,4 mg. A toto číslo sa rovná takmer 10 mg, čo sa považuje za minimum potrebné na udržanie zdravia. Ak chcete z rastliny získať maximálne množstvo vitamínov, je dobré pridávať do šalátov a jedál surové listy rastliny.

Ivan čaj získava na hodnote, keď sa kombinuje napríklad so šípkami. Čerstvé šípky obsahujú hlavne vitamín C a to 426 mg na 100 g a vitamín A 4345 IU na 100 g.

https://www.rinok.sk/Ivan-caj-c11_0_1.htm

Preložil: OZ Biosféra www.biosferaklub.info

Páčilo sa? Zdieľajte:

Ďalšie články z tejto kategórie