Kategórie

Naši partneri





Flag Counter

Hľadač jabĺk

Kto a prečo hľadá starodávne odrody stromov?

V 70. rokoch sa v USA objavila nová záľuba a profesia – hľadač, alebo pátrač jabĺk.

V 30. rokoch v USA podľa rôznych zdrojov rástlo od 17 000 do 40 000 odrôd jabĺk. Všetky sú navyše tak či onak popísané v záhradníckej literatúre, zachytené v rôznych formách a žánroch umenia alebo príležitostne vychádzajú v spomienkach. Samotné jablone sú ale takmer preč, alebo ich zostalo len zopár a nikto nevie, kde rastú.

Faktom je, že od 30. rokov 20. storočia, keď USA začali pestovať jablká v priemyselnom meradle, bola celá táto široká paleta odrôd jabĺk zmietnutá vlnou Red Delicious, Gala, Fuji, Granny Smith a niekoľkých ďalších ľahko pestovateľných odrôd, dobre znášajúcich prepravu a dobre predajných. Zvyšok stromov zostali dožívať svoje dni v rodinných záhradách, príbehoch a spomienkach.

V 70. rokoch však USA zmietla ďalšia vlna – nostalgia po stratenej rozmanitosti. Vyvinula sa z nej obľúbená záľuba – pátrač jabĺk. Nadšenci z celej krajiny začali cestovať po opustených sadoch hľadať staré jablone, porovnávať ovocie s dochovanými popismi (niekedy kresbami) a vytvárať svoje katalógy, zbierky sadeníc (niekedy semená) a sady. Vďaka starému dobrému „rádiu“ z úst do úst, sa našlo obrovské množstvo stratených starých odrôd jabloní.

Pátrač jabĺk Tom Brown hľadá staré odrody na rôznych miestach: v starých novinách, na mapách a dokonca v memoároch.

Tom Brown, jeden z nadšených pátračov jabĺk, ktorý našiel viac ako tisíc stratených odrôd, na svojej webovej stránke hovorí: „Vždy som rád, keď dostanem akúkoľvek pomoc: môže to byť popis jablka, ktoré si pamätáte vy alebo váš starší sused, mená alebo telefónne čísla ľudí, ktorí môžu rozprávať príbehy týkajúce sa jabĺk alebo majú starú záhradu.“

Tom pripúšťa, že roky strávené hľadaním starých jabloní ho naučili jednej veci: najlepším zdrojom informácií o jablkách a jabloniach sú starí ľudia. Pamätajú si názvy a vlastnosti, mená a body na mape, ktoré nakoniec vedú k drahocennému stromu, ktorý môže byť doslova jediný na planéte. V ojedinelých prípadoch môžete dokonca nájsť stromy, ktoré tu zostali z 19. storočia. Pri hľadaní takýchto vzácností často pomáhajú staré noviny, kde sú inzeráty na predaj sadeníc a miestne jarmoky, mapy a história pozemkov, ale aj spomienky.

„Často sa odo mňa žiada, aby som identifikoval jablká“, hovorí Brown, „ale odporúčam vám, aby ste najskôr ukázali jablko miestnym starším ľuďom. Moje dlhoročné skúsenosti potvrdzujú, že keď ukážete jablko najmenej šiestim dôchodcom, spoznáte starú, ale stále populárnu odrodu. Ja sa špecializujem na staré, vzácne a stratené odrody.“

Napríklad odroda jabĺk Junaluska, ktorú miestni indiáni pestovali pred príchodom Európanov a príchodom európskych odrôd na kontinent. Pátranie po tejto odrode trvalo tak dlho, že nakoniec o Tomovom projekte napísali do novín. Ľudia, ktorí odpovedali, si spomenuli a pomohli nájsť starú jabloň stratenú na poliach Južnej Karolíny. A bola to vážená Junaluska.

Podľa knihy On The Russian Apples Imported By U.S. Department Of Agriculture In 1870, bolo v roku 1870 z Ruska dovezených asi 200 odrôd jabĺk.

V roku 2012 bola založená spoločnosť Temperate Orchard Conservancy, bezpečnostná organizácia a záhrada so sídlom v Oregone, v snahe centralizovať úsilie amatérov. Na konci roku 2018 bolo v záhrade už viac ako 5 000 odrôd starých jabloní. Jadrom zbierky je zbierka ďalšieho „pátrača jabĺk“ Nicka Bottnera. „Hodnota tejto zbierky spočíva v jej genetickej rozmanitosti“, hovorí prezidentka organizácie Joanie Cooper. „Tieto stromy nepestujeme na predaj, pestujeme ich kvôli zachovaniu. Ale predávame plody a odrezky.“

Medzi najskoršie odrody opísané v USA patria High Top Sweet, Roxbury Russet, Rhode Island Greening – všetky pochádzajú zo začiatku 17. storočia. Medzi odrodami, ktoré do USA prišli z Ruska, nájdete Antonovku (uvedenú v roku 1826), odrodu Alexander (1700), červený Astrachan (1816). Podľa knihy O ruských jablkách dovážaných z USA bolo v roku 1870 z Ruska dovezených asi 200 ďalších odrôd. Ale hlavným zdrojom skorých amerických odrôd je stále Európa. Väčšinou Veľká Británia.

Okrem záhrad a fariem nadšencov, je na americkom ministerstve poľnohospodárstva v mestečku Ženeva v štáte New York sústredených asi 2 000 historických odrôd. Oddelenie genetických zdrojov rastlín nepretržite dováža a zhromažďuje staré odrody, aby pomocou najúspešnejších genetických kombinácií vylepšil moderné priemyselné odrody. A samozrejme, nehovoríme ani tak o chuti, ako o prispôsobivosti nových odrôd neustále sa meniacim výzvam životného prostredia.

Medzi odrodami jabĺk, ktoré sa do Ameriky dostali z Ruska, patrí aj slávna Antonovka (dovezená do Spojených štátov v roku 1826).

Od 90. rokov až do roku 2006 boli z USA neustále vysielané špeciálne expedície do Kazachstanu a Turkménska, aby zhromaždili a priniesli vzorky miestnych starodávnych jabloní. „Hlavný predok všetkých moderných jabĺk rastie v celej Ázii, najmä v Kazachstane,“ hovorí Dr. Timothy Artlip. „Životné podmienky tohto druhu siahajú od suchých miest a výšok hôr po oblasti, kde sú dobre zastúpené rôzne choroby jabĺk. Vďaka tomu je veľmi stabilný. Ostatné starodávne a divoké odrody môžu byť obzvlášť odolné voči určitým infekciám. Ale v každom prípade súčasné priemyselné odrody spravidla také vlastnosti nemajú.“

Talianska „záhradná archeologička“ Isabella Dalla Rajone, ktorá svoj život zasvätila hľadaniu a obrodeniu starodávnych odrôd ovocia z obrazov 15. storočia, porovnáva starodávne odrody s encyklopédiami s mnohými článkami, ktoré obsahujú odpovede na rôzne otázky: sucho, tá či oná choroba, dážď. Súčasné odrody sú podľa nej „ako list papiera, na ktorom sú napísané štyri slová“.

Preložil: OZ Biosféra www.biosferaklub.info

Páčilo sa? Zdieľajte:

Ďalšie články z tejto kategórie