Dôvodom je málo preskúmaný jav: silné emocionálne zážitky zakaždým, keď sa kozmonaut pozrie na našu planétu z obežnej dráhy. Vo vnútornom svete človeka prebiehajú zásadné zmeny, mení sa vnímanie planéty, ľudstva a našej kultúry. Psychológovia tento jav nazývajú efekt obzoru, alebo rozhľadu. Vedci sa domnievajú, že sa objavuje iba u tých, ktorí sa nachádzajú vo vesmíre.
Pri práci na obežnej dráhe mnohých astronautov zrazu prenikne pocit zraniteľnosti Zeme. Napríklad také pocity vznikli u Jurija Gagarina, Edgara Mitchella, Alexandra Misurkina, Scotta Kellyho a ďalších, často o tom hovorili v rozhovoroch a písali vo svojich autobiografiách.
Podľa astronautov sa Zem javí ako krehká, „visiaca v prázdne“ a chránená iba tenkou vrstvou atmosféry, sférou, ktorú chce človek chrániť a zachovať pre budúcu generáciu pozemšťanov.
Okrem toho ľudia začínajú vnímať našu planétu ako ucelený, jednotný svet bez štátnych hraníc, ktoré sú zvyčajne vyznačené na mapách, bez delenia na „svojich“ a „cudzích“. Výsledkom je, že astronauti majú pocit, že ľudstvo je jedna veľká rodina, ktorá nie je rozdelená z rasových, náboženských alebo iných dôvodov.
Je zvláštne, že „efekt obzoru“ môže po návrate domov strašiť astronautov ešte dlho. Pre takýchto ľudí je ťažké žiť v spoločnosti, sú ohromení silnou nespokojnosťou so stavom sveta, pretože mnohí pozemšťania naďalej bojujú, ničia lesy, to znamená, že si stále nevážia našu planétu a pokúšajú sa o všetky možné spôsoby, ako zničiť jej krehký ekosystém.
„Efekt obzoru“ na Medzinárodnej vesmírnej stanici.
Vedci píšu, že astronaut nepotrebuje vidieť celú Zem, aby pocítil „efekt obzoru“, stačí iba jej časť. Také pocity je možné zažiť na nízkej obežnej dráhe Zeme, kde pôsobí ISS. Na vesmírnej stanici je človek dostatočne ďaleko od povrchu, aby videl Zem ako zaoblenú, ale nie tak ďaleko, aby videl celú guľu.
ISS má modul „Kupola“, čo je niečo ako „miestnosť s panoramatickými oknami“: sedem priehľadných okien otvára očarujúci výhľad na Zem. Toto je pravdepodobne perfektné miesto na zážitok z „efektu obzoru“. Aj keď sledujete video natočené z „Kupoly“, ohromia vás neopísateľné emócie.
Dá sa „efekt obzoru“ zažiť bez opustenia zemského povrchu?
Mnoho odborníkov študuje „efekt obzoru“ ako fenomén, ale na túto tému je veľmi málo údajov. Otázky zostávajú otvorené:
Prečo vzniká?
Prečo to neprežívajú všetci astronauti?
Dá sa tento efekt zažiť aj na povrchu Zeme?
Koncom roku 2019 sa vedci z USA pokúsili navodiť „efekt obzoru“ u ľudí pomocou používania flotačnej nádrže, roztoku anglickej soli a virtuálnej reality. Nie je známe, či sa to vedcom podarilo, vedecké články o výsledkoch skúseností Američanov zatiaľ neboli publikované.
Astronaut Apolla 14 Edgar Mitchell k tomu povedal:
„… začnete myslieť globálne a hodnotiť existenciu ľudí inak. Objavuje sa silná nespokojnosť so stavom sveta a chce sa s tým niečo urobiť.“
Z toho vyplýva, že by bolo potrebné vziať na obežnú dráhu Zeme povinne každého obyvateľa našej planéty…
Preložil: OZ Biosféra www.biosferaklub.info