Kategórie

Naši partneri





Flag Counter

Spotreba digitálnych služieb je príznakom chudoby

Mal som to šťastie, že som sa často rozprával s Michailom Petrovičom Štetininom. Pri komunikácii s ním v jeho kancelárii som si všimol, že nemá vlastný osobný telefón.

Jeho pracovný stôl bol navyše úplne čistý – žiadny počítač alebo prenosný počítač, žiadne priečinky s dokumentmi.

Prvýkrát čo som videl človeka bez moderných komunikačných prostriedkov. Prišlo mi to neobvyklé. Dokonca som si sfotografoval pracovné miesto Michaila Petroviča, keď na minútu odišiel z kancelárie.

V poslednej dobe mi padli do oka informácie, že vlastnenie moderných iphonov a nootebokov a používanie „digitálnych“ služieb sa stávajú znakom chudoby.

Kým sa v živote nízkych sociálnych vrstiev objavuje stále viac moderných pomôcok virtuálnej komunikácie, zo života bohatých postupne miznú. New York Times o tom písali pred niekoľkými rokmi. Článok „Kontakt s ľuďmi je teraz luxusným artiklom“ vyvolal široký ohlas verejnosti.

Článok tvrdil, že živá ľudská komunikácia sa stáva výsadou bohatých ľudí a chudobní si vyberajú digitálne komunikačné pomôcky, ktoré prestali byť znakom luxusu. „Bohatí sa začali vyhýbať digitálnym komunikačným pomôckam,“ napísal autor článku. „Chcú, aby sa ich deti hrali s drevenými kockami a súkromné ​​školy bez technológií si získavajú vo svojom prostredí stále väčšiu popularitu.”

Deň bez telefónu, odhlásenie zo sociálnych médií a nereagovanie na e -maily sú teraz symbolom stavu. To priviedlo k novej kurióznej realite: ľudský kontakt sa stáva luxusom. Čím ste bohatší, tým viac míňate, aby ste zostali offline.“

A škola, v ktorej vzťahy zohrávali vedúcu úlohu, sa stala elitnou školou. Štetinin povedal: „Vedomosti sú vlastne láska. A preto je veľmi dôležité pracovať týmto smerom – otvoriť srdce, otvoriť vzťahy. Rozvoj vzťahov je vlastne rozvoj.“

Ste chudobný, ak …

• kupujete smartphone na úver, namiesto toho, aby ste ho používali minimálne alebo ho úplne opustili;

• myslíte si, že dieťa by malo tráviť čo najviac času pri počítači, namiesto osobnej komunikácie s rovesníkmi;

• chytáte sa na reklamu online kurzov a ich kúpu a neberiete lekcie od offline učiteľov;

• využívate rady lekárov a právnikov na internete a nie počas osobných stretnutí;

• nakupujete oblečenie a iný tovar v internetových obchodoch;

• objednávate si donášku jedla k vám domov a nechodíte do kaviarní a reštaurácií.

Prečo bohatí ľudia stále častejšie opúšťajú „digitálne“ služby?

Psychológovia vysvetľujú: dobre chápu, že živú komunikáciu nemožno ničím nahradiť a oceňujú to. A učitelia, pracovníci v rôznych oblastiach kultúry a umenia vedia, že v týchto vrstvách spoločnosti je dopyt napríklad po takej službe, ako sú súkromné ​​prednášky. Pomerne často si dobre situovaná elita pozýva nejakého slávneho profesora, ktorý im za určitý poplatok prednáša v úzkom kruhu.

Ukazuje sa, že živá komunikácia sa stáva tovarom, za ktorý sú bohatí ochotní zaplatiť. A chudobným zostáva žiť obklopenými digitálnymi pomôckami a dištančným vzdelávaním.

Nie je prekvapujúce, že obyvatelia Silicon Valley (a predovšetkým všetci, ktorí vedia o digitalizácii a jej dôsledkoch) sa pokúšajú chrániť svoje deti pred digitálnymi prostriedkami a sociálnymi sieťami. Ale zároveň inšpirujú celý svet výhodami a dôležitosťou práce na internete, ktorá im umožňuje zarobiť milióny na menej prosperujúcej časti ľudstva.

Ukazuje sa, že škola Štetinina bola najelitnejšou školou, v ktorej bol celý život postavený na komunikácii a interakcii. A Štetinin to už vtedy pochopil. Ukázalo sa, že bol najbohatším mužom..

Jurij Kolcov

Preložil: OZ Biosféra www.biosferaklub.info

Páčilo sa? Zdieľajte:

Ďalšie články z tejto kategórie