Kniha Michaila Vasilieviča Lomonosova „O vrstvách Zeme“ bola znovu vydaná v ZSSR v roku 1949 Štátnym vydavateľstvom geologickej literatúry.
„Pozoruhodné dielo Lomonosova „O vrstvách zeme“ položilo v Rusku základy geologickej vedy. Vedec v ňom načrtol svoje názory na stavbu zemskej kôry, pôvod hornín, skamenelín a minerálov, ktoré sa v nich nachádzajú. O vzniku pohorí, príčinách pohybu pevniny a mora a podobne. Lomonosovove názory výrazne predbehli svoju dobu. Stal sa tak jedným z prvých, ktorí pochopili význam vnútorných síl pri formovaní reliéfu Zeme.“
„Povodeň bola len nedávno, o čom hovoria mestá, lode a delá(!) vo veľkých hĺbkach pod hlinou! V rôznych častiach sveta vo veľkých hĺbkach boli nájdené lode, zbrane, mestá, mramorové sochy a oveľa viac, vrátane slonov, mamutov a jednorožcov. Mestá boli pochované pod zemou a pokryté vrstvami hliny.
Vo Flámsku rašelinu často pokrývajú pekné a láskavé lúky, naproti tomu pod ňou leží rôzna hniloba a močiare s rôznymi zvyškami zemského povrchu. Stromy s vlašskými orechmi, kríky, trstina, všetko ležiace: rovnako aj rozbité časti člnov, námorné zbrane, veslá, opasky, železné nástroje, fajky, hrnce; niekedy pištole, brúsené kamene s nápismi, staré mince a iné veci.
V Amsterdame pri kopaní studne, 232 stôp hlbokej, našli mamuta. Pod vrstvami čiernej pôdy vo výške 7 stôp, rašeliny 9 stôp, mäkkej hliny 9 stôp, piesku 8, zeme 4, ďalšej hliny 10, zeme 4, piesku 10, hliny 2, bieleho hrubého piesku 4, suchej zeme 5, zmiešanej rôznej zeme 1, piesku 14, bahnitého piesku 3, piesčitej hliny 5, piesku s jemnými ulitami 4, hliny 102, piesku s jemným kameňom 31 ft.
V Modene a okolí sa pri kopaní studní nachádzajú nasledujúce vrstvy. V hornej vrstve hrubej 14 stôp, ležia výpovedné znaky a pozostatky mesta, ktoré bolo spustošené a pochované. V jeho ruinách nájdené kusy železa, dosky, veci vyrobené z mramoru…
Preložil: OZ Biosféra www.biosferaklub.info