Článok o tom, ako je možné zarobiť extra príjem na malej kozej farme.
James a Eileen Ray priznávajú, že ich na začiatku varovali, aby sa nezaoberali kozami, ale našťastie nedali na radu ‚odborníkov‘. „Skoro každý nám hovoril, aby sme neriešili kozy, zvieratá vraj neustále chorejú a neustále utekajú,“ hovorí James.
O vidieckej idylke začala dvojica snívať pred deviatimi rokmi počas práce v New Yorku – James bol finančník a Eileen módna návrhárka. Povzbudení environmentálnymi myšlienkami sa nakoniec rozhodli prijať udržateľný životný štýl farmárstva a začali dobrovoľníctvom na malých miestnych farmách.
Najprv si manželia chceli založiť živnosť na chov kráv a vyrábať syr, ale našli len voľnú pôdu na pasienky so skalnatou pôdou, husto porastenou ostružinami. Samozrejme, tam nebolo možné pásť kravy. Bola len jedna možnosť – kozy.
Asi dva mesiace po tom, čo si mladí farmári kúpili svoje štyri dojné kozy, ich prišla navštíviť stará mama Eileen a táto návšteva veľa zmenila.
„Babka mala problémy s rukami – veľmi suchú pokožku a lekár jej predpísal na liečbu steroidný krém. Ale moja stará mama sa držala tradičnej medicíny. Povedala si, že na vyliečenie rúk by radšej vyskúšala mydlo z kozieho mlieka, keďže počula o jeho zázračných účinkoch. Tak sme vyrobili dávku mydla z kozieho mlieka s kokosovým, olivovým a esenciálnym olejom. Naozaj, používanie tohto mydla úplne vyliečilo jej ruky. Táto skúsenosť urobila na nás a priateľov veľký dojem. Predtým nám ani nenapadlo vyrábať kozie mydlo. Ale keď sa Jamesova spoločnosť zatvorila, potrebovali sme peniaze, aby sme mohli žiť a stavili sme na mydlo,“ hovorí Eileen.
Dnes farmári vyrábajú rad 16 autorských mydiel a rôzne produkty starostlivosti o pleť. Farma má osem najatých zamestnancov, pričom James riadi obchodné procesy a Eileen riadi branding, marketing a vývoj produktov.
Mydlo sa pripravuje nasledujúcim spôsobom. Všetko to začína základom olivového a kokosového oleja v kade. Esenciálne oleje a ďalšie prísady (napríklad prášok z dreveného uhlia) sa pomaly pridávajú a miešajú. V samostatnej nádobe sa kocky mrazeného kozieho mlieka zmiešajú s lúhom, žieravinou, ktorá kocky topí.
Miešanie mliečneho roztoku a olejovej bázy pri vysokej rýchlosti spôsobí reakciu zásady a oleja a zmes sa zmení na hustú pastu. Potom sa pasta naleje do formy vysokej 40,5 cm, izolovanej krycím materiálom na 2 dni pri teplote asi 49 stupňov. Pasta sa zmení na číry gél, ktorý chladnutím stuhne do obrovského mydla.
Pomocou rezačky poháňanej vzduchovým kompresorom sa veľký blok nareže ako obrovský kus chleba, potom sa prevráti na bok a znova sa nareže na 312 kusov mydla. Kúsky sa položia na stojany, dehydrujú a vytvrdzujú, čo je proces, ktorý trvá najmenej štyri týždne. Potom sa mydlo zabalí a predáva.
Pár má dve deti – Ceciliu (3) a Georga (6), ktorí už navštevujú svoju detskú farmársku školu – učia sa chovať sliepky a starať sa o hydinu.
V rodine nastala teda vidiecka idylka, z veľkej časti vďaka koziemu mydlu.
„Z obchodného hľadiska je to úplne odlišné od toho, čo sme si stanovili. Ale z hľadiska života je to to najlepšie, čo sa nám stalo,“ hovorí James…
Preložil: OZ Biosféra www.biosferaklub.info