Ťažké kovy, ktoré sa dostanú do pôdy, sú nebezpečné nielen pre rastliny: môžu sa dostať do podzemných vôd, riek a jazier, znečisťovať vodné ekosystémy, alebo spolu s prachom stúpať do ovzdušia a skončiť v pľúcach zvierat a ľudí. Jednou z najbežnejších kovových kontaminantov je meď.
Zamestnanci Uralskej federálnej univerzity spolu s kolegami z Číny v časopise Horticulturae píšu, že proti kontaminácii pôdy meďou je možné bojovať pomocou jedného z najznámejších dekoratívnych kvetov – cínie pôvabnej (Zinnia elegans).
V experimentoch sa cínie pestovali na pôdach so síranom meďnatým a množstvo medi bolo dokonca vyššie, ako sa zvyčajne nachádza v mestskej pôde. Rastliny nielenže prežili, rástli a kvitli rýchlejšie ako v bežnej pôde bez zvýšeného obsahu medi. Cínie zároveň udržiavali meď v koreňoch, čím bránili jej prenikaniu do stoniek a listov.
Je známe, že aj rastliny tabaku prosperujú na pôdach so zvýšeným obsahom medi; čiže tabak aj cínie sa môžu použiť na očistenie pôdy od medi, aby sa na ich mieste dalo pestovať niečo iné.
Preložil: OZ Biosféra www.biosferaklub.info