Dojčené materským mliekom deti zmúdreli. Dokonca aj zmiešaná výživa (materské mlieko – umelá výživa) dáva bábätkám náskok v porovnaní s čisto „umelou“ výživou.
Materské mlieko alebo umelá výživa? Každý vie, že prvé mesiace života sú základom zdravia v dospelosti. Na univerzite v Glasgowe bolo skúmaných viac ako 190 000 detí, aby pochopili, ako súvisí výživa dojčiat s následným intelektuálnym vývojom.
V rokoch 2009 až 2013 navštevovalo verejné školy a školy pre deti so špeciálnymi vzdelávacími potrebami 191 745 detí narodených v Škótsku. Zo všetkých detí zahrnutých do štúdie bolo 66,2 % kŕmených umelou výživou v prvom roku života, 25,3 % bolo dojčených a 8,5 % bolo kŕmených umelou výživou a materským mliekom, počas prvých šiestich až ôsmich týždňov.
Zmiešané kŕmenie a dojčenie sú spojené so znížením rizika špeciálnych potrieb a ťažkostí s učením o približne 10 % a 20 % v porovnaní s deťmi, ktoré boli v ranom veku kŕmené výlučne umelou výživou. Okrem toho deti, ktoré boli výlučne dojčené, mali v budúcnosti menšiu pravdepodobnosť emocionálnych ťažkostí alebo problémov so správaním (o 20 %) a telesných chorôb (o 25 % menej ako deti, ktoré boli v detstve kŕmené umelým mliekom).
Za dôležité obmedzenie štúdie možno považovať fakt, že vedci nedisponovali údajmi o úrovni vzdelania, IQ, duševnom a fyzickom zdraví samotných rodičov.
WHO odporúča dojčiť prvých šesť mesiacov, no mnohým ženám sa nedarí pokračovať v dojčení tak dlho. Samozrejme, štatistická matematická analýza údajov nie je v žiadnom prípade konečnou pravdou, iba zdôrazňuje určité súvislosti. Ale stále existuje veľa dôkazov, že aj zmiešané kŕmenie je pre deti prospešné z hľadiska následného učenia.
O niečo skôr, v tom istom roku, lekári z USA, Veľkej Británie a Nórska zistili, že dojčenie je dobré aj pre samotné mladé matky. Súvisí so zlepšením činnosti srdca a metabolizmu u matiek, ktorým tehotenstvo skomplikoval vysoký krvný tlak. Ukázal to pokles indexu telesnej hmotnosti, obvodu pása, hladiny C reaktívneho proteínu (ukazuje úroveň zápalu v tele) a inzulínu, plus množstvo ďalších medicínskych ukazovateľov. Stav mamičiek sa istejšie stabilizoval s dĺžkou dojčenia aspoň 6 – 9 mesiacov.
Preložil: OZ Biosféra www.biosferaklub.info