Kategórie

Naši partneri





Flag Counter

Vedci prišli na to, ako alkohol mení DNA

Pravidelná a nadmerná konzumácia alkoholu môže spôsobiť zmeny v DNA človeka, ktorého závislosť po alkohole ešte zosilnia. Človek sa tak dostáva do začarovaného kruhu, z ktorého sa len veľmi ťažko dostáva. K tomuto záveru dospeli vedci z Rutgers University (USA), uvádza sa na webovej stránke univerzity.

„Zistili sme, že ľudia, ktorí veľa pijú, môžu zmeniť svoju DNA tak, že ešte viac túžia po alkohole,“ povedal hlavný autor štúdie, profesor Deepak Sarkar. – To by malo pomôcť vysvetliť, prečo je alkoholizmus takou silnou závislosťou, vyvinúť nové spôsoby liečby alebo prevencie drogovej závislosti.

Vedci sa zamerali na dva gény zapojené do kontroly správania pri pití: PER2, ktorý ovplyvňuje biologické hodiny organizmu a POMC, ktorý reguluje náš systém stresovej reakcie.

Štúdie sa zúčastnilo niekoľko desiatok ľudí. Boli medzi nimi slabí pijani, pravidelní pijani a závislí od alkoholu. Porovnaním týchto skupín vedci zistili, že v posledných dvoch sa oba gény zmenili v dôsledku procesu modifikácie pod vplyvom alkoholu, tento proces sa nazýva metylácia. Bolo tiež zdokumentované zníženie génovej expresie alebo rýchlosti, ktorou produkujú proteíny. Tieto zmeny sa zvyšujú so zvyšujúcou sa konzumáciou alkoholu.

Okrem toho sa účastníkom ukázali rôzne obrázky súvisiace so stresom, neutrálne alebo alkoholické, a potom boli vystavení pivu v jeho prirodzenej forme. Potom boli požiadaní, aby nápoj vyskúšali, pričom sa zhodnotila úroveň ich motivácie ho vypiť. Chuť na alkohol bola podľa očakávania vyššia u tých, ktorí ho konzumujú častejšie – viac a rýchlejšie pili pivo.

Zistenia by v konečnom dôsledku mohli pomôcť výskumníkom identifikovať biomarkery, ako sú proteíny alebo modifikované gény, ktoré dokážu predpovedať riziko, že sa človek stane závislým od alkoholu, povedal Deepak Sarkar. Celé znenie štúdie nájdete v článku publikovanom v časopise Alcoholism: Clinical & Experimental Research.

https://onlinelibrary.wiley.com/doi/abs/10.1111/acer.13932

Preložil: OZ Biosféra www.biosferaklub.info

Páčilo sa? Zdieľajte:

Ďalšie články z tejto kategórie