Kategórie

Naši partneri





Flag Counter

Bionický dom

Bionický dom – postavte dom v štýle organickej architektúry, tak, aby zapadol do krajiny, navrhnite interiéry a vyberte umelecké diela tak, že vo všeobecnosti vytvoríte jeden organizmus, kde je všetko prepojené, kde vonkajšie prúdi do vnútorného, ​​neexistujú žiadne hranice ani konvencie a estetika je čistá prírodná… Tento dom sa nachádza v dedine neďaleko Moskvy s časťami rôznych veľkostí a aby sa predišlo zjavným nesúladom, architekt presunul svoj výtvor do kopca – zvonku sú viditeľné iba zelené svahy a lievikové rúry. Panoramatické okná ponúkajú výhľad na „vnútorný dvor“ a jedinú nezastavanú perspektívu. Výhľad je dôležitý. Koniec koncov, projekt má svojho jedinečného ducha a kontemplácia prírody je jednou z funkcií odhalených v tomto dome.

Príjemné línie sú všade: je to kruhový tvar, čiernobiela grafika interiéru a zvláštny postoj k dennému svetlu, ktorý zachytávajú stropné lampáše. Najťažšie je postaviť takýto dom, kde nie je jediný kútik, kde treba všetko vymyslieť až po základnú dosku a príliš veľa závisí od tímu. Za zjavnou ľahkosťou architektúry sa skrývajú tony projektovej dokumentácie a tri a pol roka výstavby. A spojenie so záhradným architektom je tu ideálne: dom a záhrada sú prepojené..

Rozloha domu je 300 m2. Na prízemí sa nachádza obývacia izba, ktorá je rozdelená na kávičkovú a krbovú časť, jedáleň, kuchyňa a hlavná spálňa. Na druhom poschodí je kancelária a 2 izby pre hostí. Nechýba ani čierna kúpeľňa, všetko ostatné je biele – a to je tá správna galéria, ideálna pre umelecké diela. Priesvitné priečky zónujú priestor alebo ho skrývajú pred indiskrétnymi pohľadmi (ako obrazovka v spálni). Prechádzka domom je absolútnym filmovým zážitkom s plynulými zmenami snímok. Všetko spolu – špeciálny svet, vhodný pre život usporiadajúci myšlienky.

Podľa predstavy architekta mal dom splynúť s krajinou a zmeniť sa na kopec. Bez „zelenej strechy“ sa to nezaobíde, takže na miesto boli pozvaní najlepší odborníci v tejto veci – spoločnosť, ktorá sa zaoberá návrhom zelených striech aj dizajnom krajiny. „Vyvinuli sme celý projekt – od hlavného plánu až po drenážny systém, oporné múry a zelené strechy,“ komentuje Alexej Petelin, vedúci skupiny krajinnej architektúry. – Výsledkom je zložité a zaujímavé inžinierstvo. Úzka spolupráca s architektom a klientom umožnila jednoducho vyriešiť mnohé problémy, no aj tak návrh a vývoj trval 5 mesiacov.“

Na pozemku už boli dva dospelé duby – ponúkajú hlavný výhľad z domu. Do projektu bolo potrebné zahrnúť aj neďalekú nádrž. Architekti na mieste naplánovali ďalšie dve nádrže – dekoratívnu a malý prelivový bazén. Vizuálne sú prepojené, ale voda sa nemieša – bazény sú oddelené výškou a kvôli rôznym inžinierskym systémom. Podľa Alexeja Petelina projekt zahŕňal minimálnu plochu trávnika 200 m2 pri 1600 m2 zelených terénnych úprav.

Samotná zelená strecha tu zaujíma popredné miesto. Je navrhnutá na princípe nevyužitých striech – vegetácia sa vyvíja „sama od seba“, podľa zákonitostí miestneho biotopu. Rôzne vrstvy a špeciálne vybraný rastlinný substrát umožnili vytvoriť pomerne malebný povrch: rozchodníky, cinquefoil na najhorúcejších a „chudých“ miestach, borievky a borovice, jahody vo vlhkej, úrodnej pôde. A tiež – kostrava, klinček, trstina – vo všeobecnosti, samozrejme, nie plnohodnotná kvetinová záhrada, ale živá lúka dopadla veľmi dobre.

Architekt Nico

Preložil: OZ Biosféra www.biosferaklub.info

Páčilo sa? Zdieľajte:

Ďalšie články z tejto kategórie