V Poľsku objavili 41 500 rokov starý prívesok z mamutej kosti. Ako poznamenávajú archeológovia, ide pravdepodobne o najstarší príklad šperkov, aký sa kedy našiel v Eurázii.
Podľa vedcov z Inštitútu Maxa Plancka pre evolučnú antropológiu v Nemecku, vek prívesku datovaný rádiokarbónovou metódou, z neho robí jeden z predmetov vyrobených najstaršími Homo sapiens v Európe.
Na prívesku sú stopy leštenia a je možné vidieť vzory viac ako 50 priehlbín v tvare slučkovej krivky, má oválny tvar, dĺžku 4,5 cm a šírku 1,5 cm. Bol objavená v poľskej jaskyni Steinja v Krakovsko-Čenstochovskej pahorkatine v roku 2010 spolu so zvieracími kosťami a kamennými nástrojmi.
Autori publikácie, ktorá vyšla v týždenníku „Vedecké správy“, nevylučujú, že prívesok mohol mať nielen dekoratívny, ale aj praktický význam, napríklad mohol predstavovať nejakú formu lunárneho kalendára.
Šperky z mamutieho kla s podobnými ozdobami objavili aj v juhozápadnom Francúzsku a Švábskej pahorkatine v Nemecku. Pochádzajú približne spred 40 000 rokov. Prívesok z poľskej jaskyne je v súčasnosti najstaršou takouto výzdobou.
Najstarší exemplár šperkov vyrobených modernými ľuďmi v Európe zase pochádza z jaskyne Bacho Kiro v Bulharsku – niekoľko zubov predátorov, ktoré sú staré približne 45 000 rokov. pred dávnymi vekmi ich odborne premenili na prívesky.
https://www.nature.com/articles/s41598-021-01221-6
Preložil: OZ Biosféra www.biosferaklub.info