Ako je známe, v Sovietskom zväze sa uskutočnil rozsiahly výskum problémov dlhovekosti. Pri Akadémii vied ZSSR bol vytvorený Gerontologický ústav a natáčali sa dokumentárne filmy na danú tému. Závery boli väčšinou skôr povrchné. Kaukazskí, sibírski a iní dlhovekí žijú tak dlho, hovoria, pretože veľa fyzicky pracujú na čerstvom vzduchu, jedia racionálne a ich život je emocionálne vyrovnaný.
Profesor Jurij Lozovský, ktorý začal študovať príčiny starnutia ľudského tela, sa snažil nájsť niečo spoločné medzi rôznymi storočnými starcami – a spočiatku nenašiel. Niektorí z nich boli napríklad vegetariáni, ale iní jedli mäso, niektorí pili víno a iní nie, niektorí fajčili a iní nikdy. Niektorí vždy bývali so svojimi manželkami alebo sa dokonca v starobe vydávali za mladé ženy. A iní boli vo všeobecnosti askéti. Pridajme k tomu rozdiel v klimatických podmienkach, sociálnom postavení storočných, náboženských a etnických charakteristikách. Stručne povedané, nenašiel sa žiadny všeobecný znak, ktorý by sa dal pomenovať.
Až napokon Lozovský upriamil pozornosť na jeden znak, viac-menej spoločný pre všetkých. Faktom je, že všetci ľudia, ktorí žili 120 – 150 rokov, naozaj nedodržiavali tradičné hygienické normy. Skrátka, umývali sa len zriedka, a ak sa umývali, tak bez mydla, čo je pochopiteľné vo vidieckych oblastiach, kde spravidla bývali.
Zrazu som si spomenul na starý príbeh z 30. rokov, no svojho času narobil veľa šumu: keď sa sovietska moc konečne dostala až na samý okraj krajiny, mladí učitelia a členovia Komsomolu začali aktívne kázať o zdravom životnom štýle a medzi severskými národmi okamžite nastala demografická katastrofa. Medzi Evenkami, Čukčmi a Nenetmi, ktorí boli nútení umývať sa mydlom, začala kolosálna úmrtnosť. Lekári spočiatku pokrčili plecami, ale rýchlo zistili, že mydlo zničilo prirodzenú ochrannú tukovú vrstvu, ktorá vždy chránila pokožku domorodcov, a teraz bola bezbranná voči mikroorganizmom.
Ľudská pokožka má tri životne dôležité funkcie – absorpciu, vylučovanie a ochranu. Počas miliónov rokov biologickej existencie predkov človeka a jeho samého boli funkcie prispôsobené precíznosti hodinového strojčeka. Pokračujte v analógii a predstavte si, že by sa niekto rozhodol dostať do mechanizmu hodiniek pomocou žinky a mydla. Ukazuje sa, že niečo podobné robíme svojmu telu vždy, keď sa kúpeme. V prvom rade je zablokovaná vylučovacia funkcia. Je to spôsobené reakciou epidermis na horúcu vlhkosť a čo je najdôležitejšie, na zloženie detergentov. Telo automaticky zapína obranné mechanizmy, ktoré neboli zabezpečené všetkými predchádzajúcimi evolučnými skúsenosťami.
Ochranná funkcia zabezpečuje dve úrovne ochrany – biologickú a energetickú. Špeciálne žľazy pokrývajú povrch tela extrémne tenkým tukovým filmom. Tento náter je akýmsi skafandrom, ktorý chráni telo pred agresívnym vonkajším prostredím. A presne v ňom žijeme. V bežnom mestskom ovzduší je 5 – 7 miliónov mikroorganizmov na 1 cm³ a približne dvojnásobok prachových častíc. Tento biologický oblek zo seba strhávame zakaždým, keď si telo vydrhneme žinkou. Úplná obnova vrstvy si vyžaduje 24 až 48 hodín.
Energetická ochrana je taký náboj na povrchu tela, ktorý odpudzuje mikropredmety, ktoré vypĺňajú životný priestor okolo nás. Normálny kladný náboj na povrchu tela ich odpudzuje a bráni ich usadzovaniu na pokožke. No po kúpaní človeka sa povrchový náboj pokožky zmení na opačný a mikroorganizmy, baktérie a prachové častice sa jednoducho na 18 až 20 hodín lepia na povrch nášho tela. To je dôvod, prečo tak často ochorieme po umytí, a vôbec nie kvôli podchladeniu.
A nakoniec posledná vec: sacia funkcia pokožky. Žiaľ, počas procesu umývania vôbec netrpí. Bohužiaľ, pretože jej aktivita sa v tomto čase zvyšuje 8 – 12 krát. A všetky toxíny, ktoré telo predtým uvoľnilo, sa spolu s mydlovým roztokom absorbujú do svalového tkaniva a potom do krvi. Na nejaký čas to znižuje imunitu takmer na polovicu. Potvrdili to početné experimenty.
Zahraniční vedci tiež vykonávali podobné práce v 70. a 80. rokoch, pričom k podobným výsledkom dospeli nezávisle od seba. V Poľsku je to prof. O. Dukhmovsky z Inštitútu ochrany zdravia, v Nemecku – Dr. H. Schroeder, Univerzita v Mníchove, v USA – Prof. D. Albert, Harvardská univerzita.
Výsledky výskumu boli utajené, pretože ovplyvnili záujmy celého odvetvia vyrábajúceho všetky druhy čistiacich prostriedkov a tieto medzinárodné korporácie patria medzi najbohatšie na svete. Vedľa nich môžete položiť iba tabakové výrobky, víno a vodku: hoci veda dokázala, aké škodlivé sú ich produkty, na každom balení cigariet je zdravotné varovanie, to ich baštami vôbec neotriaslo. Rovnako aj výroba pracích prostriedkov prináša značný pravidelný príjem v hodnote niekoľkých miliárd dolárov a poskytuje milióny pracovných miest.
Nastupuje sila zvyku. Tak, ako sú ľudia naučení ničiť si srdce a pľúca tabakom a nervový systém a pečeň alkoholom, tak nás naučili umývať sa všelijakými chemikáliami, čo je z hľadiska výsledkov katastrofálne. Podľa údajov Svetovej zdravotníckej organizácie – údajov spred dvadsiatich rokov – ak by sa v ekonomicky vyspelých krajinách odstránila konzumácia alkoholu a tabaku, priemerná dĺžka života by sa tam zvýšila o 18 – 26 %. Odmietnutie používania chemikálií pri umývaní, aj keď z nás všetkých nerobí dlhovekých, predĺži život dnešnej generácie minimálne o desaťročie.
Naši predkovia sa umývali vodou; na to potrebujeme špongiu, handričku a nie chemikálie. Boli rozšírené domáce „sauny“, kde si pri vysokej teplote a pomocou pary a metličiek z rôznych drevín, ľudia dokonale vyčistili telo aj bez syntetickej chémie…
Preložil: OZ Biosféra www.biosferaklub.info