Viac ako 170 vzácnych vydaní kníh z 19. storočia od ruských spisovateľov, predovšetkým Alexandra Puškina, zmizlo z európskych knižníc v priebehu dvoch rokov, uvádzajú noviny The New York Times (NYT) s odvolaním sa na údaje Europolu.
Podľa Europolu bolo v prípadoch krádeží kníh zadržaných celkovo deväť Gruzíncov: štyroch zadržali koncom apríla v Gruzínsku (predtým sa u nich našlo viac ako 150 kníh), francúzska polícia zatkla ďalších troch podozrivých, jeden bol identifikovaný v Estónsku a ďalší v Litve. Niektoré z kníh boli predané na aukciách v Moskve a Petrohrade, poznamenal Europol, takže ich vrátenie bude prakticky nemožné.
Vyšetrovanie koordinovala francúzska strana a niesla názov „Operácia Puškin“. Podľa materiálov prípadu je v krádežiach zapojená sieť ľudí, z ktorých niektorí sú pokrvní príbuzní. Medzi podozrivými francúzske noviny Le Parisien vymenovali gruzínskych občanov Valeriana R. a Michaila Z., ktorí sa podieľali na krádeži vzácnych doživotných vydaní Puškina z 20. až 30. rokov 19. storočia v Paríži (spisovateľ zomrel v súboji v roku 1837 vo veku 37 rokov).
Po krádežiach vyzvali francúzske knižnice k ostražitosti pri vydávaní kníh ruských klasikov. Náklady na ukradnuté knihy sú viac ako 2,6 milióna dolárov, píše NYT, pričom každá má hodnotu desiatok či dokonca stoviek tisíc dolárov. Boli ukradnuté z Lotyšskej národnej knižnice v Rige, Univerzitnej knižnice Vilniusu, Štátnej knižnice v Berlíne, Bavorskej štátnej knižnice v Mníchove, Fínskej národnej knižnice v Helsinkách, Francúzskej národnej knižnice, univerzitných knižníc v Paríži, Lyone a Ženeve, ako aj z Varšavskej univerzity (odtiaľ zmizlo najviac kníh – 78).
Chýbajúce knihy vo fondoch knižnice boli nahradené kvalitnými kópiami. Okrem Puškinových publikácií zmizli diela Nikolaja Gogoľa, Ivana Krylova, Michaila Lermontova, ukrajinského básnika Tarasa Ševčenka a historické knihy (napríklad opis korunovácie Alexandra II.), ako vyplýva z údajov registra chýbajúcich kníh (spravuje Medzinárodná liga antikvariátov ILAB), na ktorú sa odvoláva aj NYT.
Noviny opisujú jeden z prípadov krádeže – z univerzitnej knižnice v Tartu v Estónsku. Prišli tam Ukrajinci, ktorí si hovorili strýko a synovec, ktorí požiadali o prvé vydania kníh Puškina a Gogoľa pre prácu na štúdiu cenzúry v cárskom Rusku, aby sa synovec mohol uchádzať o štipendium v USA. O desať dní neskôr knihy vrátili do knižnice a až neskôr sa zistilo, že išlo o vysokokvalitné faksimilné kópie. Chýba osem originálov.
Preložil: OZ Biosféra www.biosferaklub.info