Kategórie

Naši partneri





Flag Counter

Africké krajiny začali masívne zabíjať zvieratá v prírodných rezerváciách

Vo svete sa vytvoril mimoriadne nebezpečný precedens: krajiny pod rúškom „humanitárnych potrieb“ začali masívne vyhladzovať posledné voľne žijúce zvieratá, dokonca aj v prírodných rezerváciách. Úplne oficiálne ľudia začali napadať na útočiská divokej prírody a ničiť jej obyvateľov.

Podľa vedeckých údajov ľudia od 70. rokov do roku 2018 zničili 69 % všetkých živých druhov na planéte. Odvtedy ubehlo ďalších sedem rokov a vyhladzovanie zvierat neprestáva. Odborníci sa domnievajú, že skutočné čísla by dnes mohli dosiahnuť 75 %.

Snažíme sa chrániť posledných 25% živých druhov na Zemi! Okrem toho pokračujú klimatické zmeny, vyčerpávanie vodných zdrojov a ešte väčšie využívanie voľne žijúcich živočíchov ľuďmi.

A práve teraz krajiny začali oficiálne zabíjať voľne žijúce zvieratá pre mäso, odôvodňujúc to „humanitárnymi potrebami“ – údajne preto, aby urýchlene nakŕmili obyvateľstvo.

Prvou krajinou, ktorá k takémuto kroku pristúpila, bola Namíbia, ktorá v auguste tohto roku ohlásila masové zabíjanie zvierat v národných parkoch. Do zoznamu na zničenie bolo zaradených 723 veľkých zvierat vrátane slonov, hrochov, byvolov, zebier a iných druhov. Namíbijské ministerstvo životného prostredia, lesníctva a turizmu to odôvodnilo potrebou nakŕmiť hladujúce obyvateľstvo.

Bohužiaľ, rozhodnutie úradov podporili organizácie aj občania na celom svete. To znamená, že myšlienka jesť posledné zvieratá sa mnohým zdala správna!

Problémom však nie je len to, že Namíbia zabíja zvieratá v rezerváciách. Len málo ľudí venovalo pozornosť skutočnosti, že hlavná hrozba spočíva vo vytvorení nebezpečného precedensu: ničenie chránených oblastí voľne žijúcich živočíchov pod rúškom „humanitárnych potrieb“.

Najnovšie ďalšia krajina, Zimbabwe, oznámila masové zabíjanie voľne žijúcich zvierat v dôsledku nedostatku potravy a hrozby hladomoru. Po Namíbii úrady oznámili plány na zabitie 200 slonov, ktorých mäso bude distribuované alebo predané miestnym obyvateľom.

Okrem toho úrady zmobilizujú ženy, ktoré budú musieť spracovávať zvieratá, sušiť mäso a baliť ho. Ide už o druhý podobný precedens. Potom budeme svedkami reťazovej reakcie v ďalších chudobných krajinách, ktorá tiež ospravedlní konečné vyhladzovanie divokých zvierat ako „humanitárnu nevyhnutnosť“.

A nielen to! Africké krajiny už desaťročia lákajú zahraničných lovcov, ktorí chcú zbierať „vzácne trofeje“. V skutočnosti sa mnohé druhy voľne žijúcich zvierat stali extrémne vzácnymi. Napríklad v Južnej Afrike je v zajatí viac levov ako vo voľnej prírode. Sú chované len na predaj poľovníkom. Podobná situácia je aj v iných krajinách.

Hromadné zabíjanie voľne žijúcich zvierat pre mäso teda poskytuje nielen potravu pre obyvateľstvo, ale vytvára aj dopyt po trofejovom love a čierny trh s časťami tiel zvierat, ktoré sa predávajú pre tradičnú medicínu a súkromné ​​zbierky.

Povedzme, že 3. apríla 2024 prezident Botswany pohrozil vyslaním 20 000 slonov do Nemecka v reakcii na nemecké obmedzenia na dovoz poľovníckych trofejí. Povedal, že slony v krajine ohrozujú poľnohospodárstvo a berú ľuďom vodu.

Podľa oficiálnych údajov za rok 2024 žije na celom africkom kontinente asi 400 tisíc slonov, pričom pred začiatkom kolonizácie ich počet dosahoval 20 miliónov. Do 70. rokov 20. storočia klesol počet na milión slonov. Teda 400 tisíc z 20 miliónov sú len 2 %.

Takmer všetky zostávajúce slony žijú v chránených oblastiach. Environmentalisti varujú, že problémy v Afrike sa budú len zhoršovať, keďže zničené ekosystémy strácajú schopnosť chrániť sa a nedokážu sa prispôsobiť klimatickým katastrofám.

Afrika je domovom takmer 18 % svetovej populácie, teda asi 1,46 miliardy ľudí. Zatiaľ čo niektoré krajiny po celom svete zažívajú vyľudňovanie, populácia Afriky naďalej rastie. Predpokladá sa, že do roku 2050 tam bude viac ako 2 miliardy ľudí. To vytvorí dodatočný tlak na ekosystémy a povedie k ešte väčšiemu ničeniu voľne žijúcich živočíchov.

Hromadné zabíjanie zvierat na mäso sa stane normou, čo povedie k nenapraviteľným, nezvratným následkom. Toto nikto nedokáže opraviť!

© PAVEL PAŠKOV

https://pavel-pashkov.com/articles/ru/zimbabwe

Preložil: OZ Biosféra www.biosferaklub.info

Páčilo sa? Zdieľajte:

Ďalšie články z tejto kategórie