Kategórie

Naši partneri





Flag Counter

Riadenie pozornosti

Z knihy: „Holografická pamäť“:

Skôr, než prejdeme k podrobnému opisu spôsobov riadenia potenciálu vašej životnej skúsenosti na dosiahnutie vytýčených cieľov v druhej časti tejto knihy, navrhujem predsa len venovať určitý čas precvičeniu na obyčajných životných potrebách, súvisiacich s koncentráciou pozornosti, zlepšením spomínania si, aby osvojenie dodatočných možností hologramu poslúžilo ako dobrý tréning pre váš rozum, pripravujúc myslenie na neobyčajné možnosti tejto technológie.

Na kurzoch táto etapa trvá tri hodiny, nasleduje súvislá prax použitia hologramu a aktívnej mysle v najrôznejších oblastiach života. Koľko času venujete príprave svojho rozumu na paradoxnú úroveň použitia, to závisí iba od vás.

Ja jednoznačne odporúčam osvojiť si najprv túto kapitolu a iba potom čítať ďalej, pretože existuje veľmi jednoduché pravidlo dosiahnutia úspechov na úrovni, ktorá hraničí so zázrakom – robte hoci len malé, ale reálne kroky a dosahujte konkrétne výsledky. Výsledky každého takéhoto kroku budú stupňami vášho rastu.

Veľmi mnohí nezačnú so základným osvojením holografickej pamäte, pretože jednoducho neveria, že všetko toto je možné. Zaiste aj vy teraz pochybujete pri čítaní mojich slov „neobyčajné možnosti technológie“. Však?

Čo sú to tie neobyčajné možnosti? Dobre, ak sa počas druhého testu vybavilo v pamäti oveľa viac a ak sa po prvý a druhýkrát nič nevybavilo, aký zmysel má pokračovať v tom ďalej?

Také a podobné otázky vznikajú v hlave každého piateho a možno aj každého druhého čitateľa, osvojujúceho si technológiu podľa kníh. Áno, pri bezprostrednom vyučovaní 80 percent ľudí zaznamenáva reálne zlepšenie práce pamäte už od prvej hodiny. Ale iba 80! A 20 percent, aj keby sme čo robili, aj keby sme sa neviem ako snažili – žiaľ, nespomenú si ani na prvý ročník. Áno, neskôr zisťujú zlepšenie činnosti pamäte, s radosťou používajú hologram aj pre pamäť, aj pre prognózu budúcnosti, aj na dosiahnutie cieľov a pod. Ale v prvý deň kurzu, či to pred desiatimi rokmi, či teraz – u 20 percent ľudí počas druhého testu nie sú žiadne zmeny. A pri diaľkovom kurze podľa kníh alebo videa je úplne prirodzené, že okamžite nezaznamená výsledky 80 percent ľudí, ale oveľa menej.

S čím to súvisí?

Po prvé, ako zaznamenal ešte Sigmund Freud, negatívne spomienky môžu byť vytesnené z vedomej pamäte. A prvá trieda v živote maličkého človeka, ktorý prichádza prvýkrát do školy, môže byť naplnená najrôznejšími stresovými momentmi.

V dôsledku toho podvedomie, aby odstránilo práve tieto chvíle, odstraňuje z vedomej pamäte niekoľko mesiacov, dokonca rokov z tohto obdobia. Neskôr, po spracovaní stresov na holograme, tieto spomienky sa môžu pokojne vynoriť z pamäte. Ľudia registrujú, že sa im začali pripomínať najdrobnejšie detaily z minulosti, na ktoré si už dávno nespomenuli. A to je normálne.

Po druhé, je možné, že u človeka prevláda zvuková alebo telesná pamäť a prvá hodina bola venovaná usporiadaniu zrakových spomienok a je úplne prirodzené, že ľudia s iným typom pamäte si nevšimli výrazné zlepšenie vybavovania si spomienok. Áno, potom si ľudia zostavia aj zvukovú, aj dotykovú časovú priamku, ale to je až neskôr. A test bol bezprostredne pri prvom zoznámení sa s hologramom, na prvom stretnutí.

A tiež po piate, po šieste, faktorov, prečo sa nie u všetkých okamžite prejavuje zlepšenie spomienok, je dostatočne veľa.

Pred mnohými rokmi som priniesol druhé vydanie knihy o rozvoji pamäte pomocou hologramu jednému z najlepších špecialistov na predaj kníh. On ju prelistoval, pozrel a vyniesol rozhodnutie:

Kniha je dobrá, ale s takým názvom by sa nemala vydávať.

Kniha sa volala Ako dvakrát zlepšiť pamäť za 45 minút.

• Nikto tomu neuverí. Pomenujte ju hoci aj ako zlepšiť pamäť za päť vyučovacích hodín alebo za týždeň …

Pozrime sa, čo sa deje okolo nás – pokrok v počítačových technológiách je taký, že nestíhame za novinkami. Komunikujeme prostredníctvom mobilného telefónu a pritom pred dvadsiatimi rokmi by nám ani nenapadlo, že je to možné! A pred sto rokmi neboli ani telefóny …

A ako ľudia používajú svoju pamäť?

Na prvej ukážkovej hodine pre žiakov (ktorá je voľne prístupná na internete) kladiem piatakom otázku:

Čo si myslíte, pred päťdesiatimi rokmi si deti v školách takisto zapamätávali ako aj vy? Tiež sa bifľovali?

Väčšina z nich odpovedá, že áno, tiež.

A o päťdesiat rokov si ako deti budú zapamätávať? Tiež sa budú bifľovať? Alebo to bude iné?

A čo si myslíte vy? Vo veku ovládnutia vesmírnych priestorov, plastickej chirurgie, transgénových výrobkov niektoré deti povedali, že áno, aj o päťdesiat rokov v činnosti pamäte ostane všetko na úrovni stredoveku!

Je pravdou, že niektoré predpokladali, že zapamätávať si deti budú iným spôsobom … To prináša určitú nádej, že moja práca a práca tisícov priekopníkov rozvoja myslenia a pamäte predsa len prinesie svoje ovocie.

Kvôli čomu sú všetky tieto úvahy?
Nie je jednoduché len tak sa zbaviť nedôvery a dôsledkov, ktoré môže mať na procesy myslenia a pamäte. Práve kvôli tomu sa predkladajú konkrétne kroky na osvojenie technológie – najprv si zostavujete hologram, potom odstraňujete stresy, potom si osvojujete prax okamžitého riadenia pozornosti, ktorá vám poskytne dodatočné potvrdenie unikátnych možností vašej pamäte a rozumu.

V procese osvojenia tejto technológie možnosti na zmenu k lepšiemu majú všetci. Aj tí, ktorí si pri riešení druhého testu spomenuli na oveľa viac detí, než po prvýkrát, aj ten, ktorý si nič podobné nevšimol. V každom prípade ste zapojili do činnosti hĺbkové procesy na úrovni podvedomia kvôli zavedeniu poriadku – tak v pamäti, ako aj v živote.

Teraz prechádzame k veľmi účinnej, no pritom na používanie pomerne jednoduchej praktiky ovládania pozornosti – k použitiu prvej pomyselnej obrazovky.

Stáva sa, že ľudia sú pohrúžení do práce za svojím pracovným stolom alebo počítačom alebo počúvajú prednášku vo vzdelávacom zariadení, a vtedy ktosi za ich chrbtom niečo šepká alebo sa nahlas rozpráva. Alebo je zapnutý televízor (zvoní mobil), zo susednej kancelárie sa šíri vôňa prípravy bufetového stola, alebo sú prítomné iné rušivé faktory. V takomto prípade veľmi dobre pomáha schopnosť nielen koncentrácie, ale ovládania pozornosti, smerujúc ju tam, kde ju potrebujete, lebo si pripomínate, že vy a len vy ovládate svoju pozornosť.

Prax ovládania pozornosti pomocou prvej pomyselnej obrazovky je taká jednoduchá, že u mnohých vyvoláva nepochopenie – vari také jednoduché úkony môžu viesť k takému silnému ovládaniu pozornosti?

Takže nastal čas overiť si to. Skoncentrujte sa, sadnite si rovno, precíťte pocity celého vášho tela a zapojte nehodnotiace prijatie reality.

Predstavte si priamo pred sebou (vo vzdialenosti 15 až 40 cm od tváre) pomyselnú obrazovku pravouhlého tvaru. Uhlopriečka by mala mať v priemere 20 až 40 cm.

Prvé, najjednoduchšie použitie. Vždy, v ľubovoľnom čase, keď si spomeniete na to, že máte pamäť a máte pozornosť, predstavte si prvú pomyselnú obrazovku – priezračnú, s jasne zvýraznenými okrajmi, priemernou hrúbkou od 1 do 5 mm. Priezračná obrazovka, nachádzajúca sa priamo pred tvárou. Zakaždým, keď si predstavujete túto obrazovku, ako keby ste si hovorili:

• Ja a len ja ovládam svoju pozornosť.

Precíťte pri tom celé svoje telo a prejdite k nehodnotiacemu prijatiu reality.
Je to skutočne veľmi dôležité – všímať si to, kadiaľ smerujete svoju pozornosť v každý konkrétny časový moment. V súčasnosti na celom svete prebieha boj o pozornosť – masmédiá, televízia, internet, výrobcovia tovarov a poskytovatelia služieb vás chcú opreteky upútať, snažiac sa ovládnuť vašu pozornosť. Vaša pozornosť, to je najžiadanejší tovar na tomto svete. A od toho, čomu venujete svoju pozornosť, bude závisieť to, kto bude prosperovať – vy a vaša rodina, alebo obchody, banky, obchodné a iné štruktúry.

Druhé použite. Je možné, že čítate teraz tento text z monitora počítača (alebo telefónu, notebooku), alebo zo strán knihy a niekto možno počúva audionahrávku. Skúste si pred sebou predstaviť prvú pomyselnú obrazovku jednoducho ako priezračnú obrazovku ohraničenú rámom – hranicami obrazovky. Potom umiestnite túto knihu alebo monitor do vnútra ohraničenia vašej prvej pomyselnej obrazovky. Práve tým ako by ste smerovali pozornosť práve na tento objekt. A všetky ostatné objekty z vášho okolia ustupujú do úzadia, alebo úplne miznú z vašej vedomej pozornosti.

Tretie použitie. Jedným z postupov, uľahčujúcich zapamätávanie informácií je ich prenos v obraznej forme na pomyselnú obrazovku. Prenos je možný tak na hranu budúcnosti, ako aj na prvú pomyselnú (alebo montážnu) obrazovku.

Štvrté použitie – riadenie psychických procesov prostredníctvom predstavy príslušných obrázkov alebo videonámetov na prvej pomyselnej obrazovke. Takže kvôli tomu, aby sme sa povzbudili si na prvej pomyselnej obrazovke predstavíme búrku, šálku kávy alebo ľahký beh a pod.

Ak chceme rýchlejšie zaspať, predstavíme si obrázok nočnej prírody, ale mnohým oveľa viac pomáha obrázok (alebo video so zvukom) zvučky večerníčka Dobrú noc, deti.

Kvôli tomu, aby ste si ohraničili svoje myslenie alebo správanie nejakými hranicami (nesústreďovať sa na drobnosti, nestrácať sa v texte) si môžete predstaviť, ako zľahka kráčate do hory po úzkom (alebo širokom) koridore ohraničenom zľava a sprava stenami.

Viac v knihe: Holografická pamäť

Páčilo sa? Zdieľajte:

Ďalšie články z tejto kategórie