Kategórie

Naši partneri





Flag Counter

Počítačová tomografia zvyšuje riziko rakoviny mozgu

Medzinárodný tím vedcov pod vedením Michaela Hauptmanna z Holandského inštitútu pre výskum rakoviny informoval o výsledkoch novej práce. Vedci uviedli, že CT vyšetrenie môže zvýšiť riziko vzniku mozgových nádorov, píše Science Daily.

Pripomeňme, že počítačová tomografia (CT) je jednou z najčastejšie používaných zobrazovacích metód (mimochodom, jej tvorcovia dostali v roku 1979 Nobelovu cenu za fyziológiu a medicínu). CT skenovanie používajú špecialisti v rôznych oblastiach: biológovia, archeológovia a samozrejme lekári.

Tento typ skenovania výrazne rozširuje diagnostické možnosti, a tým zvyšuje účinnosť liečby. Je tu však dôležitý bod: štúdie ľudských vnútorných orgánov sa vykonávajú pomocou röntgenových lúčov.

Táto skutočnosť dlhodobo vyvoláva medzi lekármi určité obavy. Samotná počítačová tomografia zahŕňa minimálnu radiačnú záťaž v porovnaní s inými typmi radiačnej diagnostiky. Existujú však špekulácie, že deti a dospievajúci, ktorí dostávajú vyššie dávky žiarenia, sa stávajú zraniteľnými voči vzniku rakoviny. Hovoríme najmä o malígnych novotvaroch v mozgu, ako aj o leukémii.

Na otestovanie tejto hypotézy a posúdenie rizík vykonal Hauptmannov tím štúdiu zahŕňajúcu viac ako 168 000 holandských detí a dospievajúcich mladších ako 18 rokov. Všetci mali v rokoch 1979 až 2012 jedno alebo viac CT vyšetrení.

Vedci analyzovali lekárske údaje všetkých týchto pacientov. Zaujímali sa o prípady rakoviny, ako aj o to, koľko ľudí v tomto období zomrelo a z akých dôvodov.

V dôsledku toho bol celkový výskyt rakoviny medzi účastníkmi jeden a pol krát vyšší, ako sa očakávalo. Odborníci skutočne našli súvislosť medzi CT vyšetrením a vznikom rôznych typov mozgových nádorov. Takže čím vyššia je dávka žiarenia, tým vyššie je riziko vzniku tejto choroby. U pacientov, ktorí podstúpili tomografiu niekoľkokrát, sa riziko vzniku rakoviny zvýšilo dvakrát až štyrikrát.

Ale pokiaľ ide o leukémiu, predpoklady sa nenaplnili: žiarenie zjavne nemá významný vplyv na vznik nádorov a narušenie fungovania krvných buniek a kostnej drene, upresňujú autori práce.

Poznamenávajú však aj to, že niektoré deti boli nútené podstúpiť CT vyšetrenie, pretože už mali podozrenie na rakovinu. V tomto prípade nie je celkom jasné, či by zákrok mohol nejako ovplyvniť vývoj ochorenia.

Lekári trvajú na tom, aby práca v tomto smere pokračovala: chcú zistiť všetky existujúce riziká spojené s rozšírenou metódou radiačnej diagnostiky.

„Naše hodnotenie [týchto] údajov a údajov z iných štúdií naznačuje, že vystavenie žiareniu spojenému s CT skenmi zvyšuje riziko vzniku mozgových nádorov. Na minimalizáciu rizík je potrebné starostlivé zdôvodnenie CT vyšetrenia u detí a optimalizácia dávky, ako sa to robí v mnohých nemocniciach,“ uzatvára Michal Hauptmann. Vedecký článok jeho tímu bol publikovaný v špecializovanej medicínskej publikácii JNCI: Journal of the National Cancer Institute.

https://academic.oup.com/jnci/article/111/3/256/5046626?login=false

Preložil: OZ Biosféra www.biosferaklub.info

Páčilo sa? Zdieľajte:

Ďalšie články z tejto kategórie