Kategórie

Naši partneri





Flag Counter

Rieky po celom svete sú kontaminované antibiotikami

V niektorých prípadoch ich koncentrácia prekračuje normu stokrát.

Vedci analyzovali vzorky riečnej vody z celého sveta. Ukázalo sa, že vo väčšine z nich koncentrácia antibiotík prekračuje prípustné normy. Ázijské a africké rieky sú lídrami v tomto ukazovateli.

Vďaka tomu, že sa antibiotiká dostanú do vody alebo pôdy, baktérie tam žijúce mutujú a zvyknú si na takéto lieky. Preto sa stávajú neúčinnými proti bakteriálnym infekciám. Okrem toho si patogénne baktérie požičiavajú mnohé gény rezistencie na antibiotiká z baktérií prostredia.

Antibiotiká sa dostávajú do vody a pôdy ľudským a živočíšnym odpadom a potrubím z mestských kanalizácií a farmaceutickej výroby do riek a Svetového oceánu. Medzinárodný tím vedcov sa rozhodol zistiť, aké rozšírené sú antibiotiká v riečnej vode našej planéty. Na tento účel odobrali vzorky z viac ako 700 riečnych lokalít v 72 krajinách. Medzi skúmanými riekami sú Dunaj, Mekong, Chao Phraya, Seina, Temža, Tigris a ďalšie.

Mikrobiológovia z University of York skúmali vo výsledných vzorkách obsah 14 najbežnejších antibiotík, ako je trimetoprim používaný pri liečbe ochorení urogenitálneho systému, širokospektrálne lieky – ciprofloxacín a kotrimoxazol a ďalšie. Vedci porovnali ich koncentrácie s maximálnymi prípustnými hodnotami, ktoré zostavil medzinárodný projekt AMR Industry Alliance. Sleduje úroveň antibiotickej rezistencie. V závislosti od látky sa pohybuje od 20 do 32 000 nanogramov na liter.

Ukázalo sa, že antibiotiká sa vo vode nachádzali na 65 % skúmaných miest. Ako najbežnejší sa ukázal trimetoprim – našiel sa v polovici prípadov. Ciprofloxacín najčastejšie prekračoval bezpečné koncentrácie, vedci to zaznamenali na 51 miestach. Najvýraznejšie koncentrácie našli vedci v Bangladéši, kde metronidazol, ktorý sa používa na liečbu kožných a ústnych infekcií, prekročil povolenú hranicu 300-krát.

Miesta, kde antibiotiká najviac prekračovali prijateľné hodnoty, boli v Bangladéši, Keni, Ghane, Pakistane a Nigérii. V Európe vedci zaznamenali najvyššiu koncentráciu antibiotík v Rakúsku. Ako sa dalo predpokladať, tieto ukazovatele súviseli s miestami na likvidáciu odpadových vôd, skládkami a niektorými oblasťami politickej nestability, ako napríklad izraelsko-palestínska hranica.

Vedci tvrdia, že výsledky štúdie sú veľmi alarmujúce. Upozorňujú svetové spoločenstvo na potrebu efektívnejšej likvidácie medicínskeho odpadu na celom svete, no najmä v chudobných krajinách.

https://www.york.ac.uk/news-and-events/news/2019/research/antibiotics-found-in-some-of-worlds-rivers/

Preložil: OZ Biosféra www.biosferaklub.info

Páčilo sa? Zdieľajte:

Ďalšie články z tejto kategórie