Štúdia ukazuje, že ľudia žijúci v argentínskom meste, srdci pestovania GM sóje a kukurice, trpia trikrát častejšie potratmi a dvakrát častejšie vrodenými chybami, než je celoštátny priemer. Okrem toho štúdia zistila koreláciu medzi vysokou environmentálnou expozíciou glyfosátu a zvýšeným výskytom reprodukčných porúch (potratov a vrodených chýb).
Štúdiu viedol Dr. Medardo Avila-Vazquez, lekár, ktorý vykonal výskum v oblasti verejného zdravia na populáciách vystavených glyfosátu nastriekanému na polia obsahujúce GM sóju a kukuricu odolnú voči glyfosátu v meste Monte Maiz.
Štúdia bola rozdelená na dve časti: epidemiologická štúdia zameraná na prieskum domácností s cieľom študovať výskyt spontánnych potratov a vrodených chýb; a environmentálna analýza dokumentujúca rôzne zdroje lokálneho znečistenia a úrovne bežne používaných pesticídov v pôde, vode a hromadách skladovaných obilných šupiek. Analyzované pesticídy boli: glyfosát, jeho metabolit AMPA a chlórpyrifos, endosulfán, cypermetrín, atrazín, 2,4-D a epoxikonazol. Boli vybrané, pretože sa bežne používajú s plodinami v regióne.
Autori poznamenávajú, že v Monte Maiz sa na poliach s GM sójou a kukuricou ročne spotrebuje 10 kg glyfosátu na hektár. Celkovo sa v regióne ročne rozpráši 650 ton glyfosátu a 975 ton všetkých pesticídov.
Počas analýzy životného prostredia bol glyfosát zistený v 100 % vzoriek pôdy a šupiek zŕn. Koncentrácia bola 10-krát vyššia ako u iných študovaných pesticídov (3868 ppb) v porovnaní s endosulfánom II (337,7 ppb) a chlórpyrifosom (242 ppb). Zistilo sa, že glyfosát je prevládajúcou látkou znečisťujúcou životné prostredie v Monte Maiz.
5-ročná miera samovoľných potratov v Monte Maiz (10 %) bola trikrát vyššia ako v národnej analýze vykonanej v roku 2005 pre ministerstvo zdravotníctva a tiež vyššia ako v sociálno-zdravotnom prieskume uskutočnenom v roku 2016 tou istou skupinou výskumníci v oblasti Cordoba, podľa zverejneného dokumentu.
Autori poznamenávajú, že tento nárast je v súlade s výsledkami predchádzajúcej štúdie, ktorá zistila, že miera potratov v poľnohospodárskej komunite v Las Vertientes (180 km od Monte Maiz) bola 19 %. Okrem toho, farmárske rodiny v Ontáriu počas lekárskej štúdie mali mieru potratov 18,7%.
V Monte Maiz ani vek matky, fajčenie ani chudoba nedokážu vysvetliť vysokú mieru potratov.
Vrodené chyby identifikované v štúdii boli: abnormality nervového systému, genitálií, končatín, obličiek a močového systému, tráviaceho systému, srdcové abnormality a rázštepy pier.
Autori varujú, že táto štúdia, rovnako ako všetky epidemiologické štúdie, ukazuje koreláciu medzi expozíciou glyfosátu a reprodukčným poškodením, ale nedokazuje príčinnú súvislosť. Kauzálne vzťahy možno odhaliť len prostredníctvom kontrolovaných štúdií na zvieratách.
Táto štúdia prichádza v rovnakom mesiaci ako štúdia uskutočnená v Indiane v USA, ktorá zistila súvislosť medzi glyfosátom a kratšími obdobiami tehotenstva.
Štúdia: Medardo Avila Vazquez, Flavia Difilippo, Brian Mac Lean, Eduardo Maturano, Agustina Etchegoen, „Environmentálne účinky glyfosátu na reprodukčné zdravie vidieckej populácie v Argentíne“, Journal of Environmental Protection, 2018, č -253.
Preložil: OZ Biosféra www.biosferakub.info