Podvodná expedícia, ktorá pracovala tento rok v Stredozemnom mori, prišla k záveru, že oficiálna verzia vzniku civilizácie nezodpovedá reálnym archeologickým nálezom.
„Archeológovia celkom správne predpokladali, že pobrežie Stredozemného mora je bohaté na archeologické nálezy,“ hovorí profesor talianskeho Národného inštitútu oceánografie v Terste („National Institute of Oceanography and Experimental Geophysics in Trieste”) Emmanuel Lodolo. „No napriek značnému rozsahu prác nemali šancu nájsť stopy najstarších osídlení. Prečo? Pretože pred 12 – 15 tisíc rokmi bola pobrežná línia umiestnená úplne inak. Stopy prvých civilizácií je nemožné nájsť na pobreží, ale na morskom dne.“
Pred 20 tisíc rokmi, počas posledného ľadového maxima, bola úroveň svetového oceánu o 120 – 130 metrov nižšie ako v súčasnosti. Dôvodom bolo, že obrovské masy vody ležali v silných ľadovcoch, ktoré mali hrúbku až 3 – 4 km. Vďaka tomu bola plocha Európy väčšia o 40 % ako dnes!
Mnoho morí vtedy neexistovalo. Baltické more bolo iba jazerom. Z Eurázie na Aljašku bolo možné prejsť cez Beringovú úžinu suchou nohou. Stredozemné more sa nachádzalo desiatky kilometrov od dnešnej pobrežnej línie a šírka prielivu medzi Sicíliou a Tunisom nebola 160 km ako dnes, ale iba 50 km.
„Bol to plytký úsek mora s množstvom ostrovov. Je zrejmé, že práve tu viedla cesta, ktorá spájala Afriku s Európou,“ vysvetľuje Emmauel Lodolo. „Preto sme rozhodli prečesať morské dno v tejto oblasti sonarom. V blízkosti ostrova Pantelleria sme našli prekvapujúci objav. Vežu vysokú 12 metrov, rozlomenú na dve časti, ktorá ležala v hĺbke 40 metrov, preto tam bolo vhodné použiť potápačov a malú ponorku. Po dôkladnom štúdiu sme si uvedomili, že sme našli pozostatky obrích prístavných zariadení, ktoré boli postavené pred 10 000 tisíc rokmi neznámou civilizáciou.“
Vedci zistili, že veža má umelý pôvod. Okrem toho, našli miesto, kde bol vyrezaný tento obrovský stĺp. Je to podmorský hrebeň, ktorý sa nachádza 300 m južne. Ďalej potápači objavili pozostatky móla, ktoré chránilo prístav. Toto mólo z polmetrových kameňov bolo vybudované v priamej línii. Podľa veku mušlí, ktoré obrástli a oblepili tieto kamene, určili vek stavby násypu na viac ako 9800 rokov.
„Táto kamenná veža je likvidačný argument v spore s tradičnými historikmi,“ hovorí profesor Lodolo. „Vo vede dominuje predstava o lovcoch a zberačoch plodov s primitívnym technologickým myslením. Predstavte si to pred 11 tisíc rokmi, keď ešte nebola vynájdená keramika, neexistuje organizovaný chov dobytka ani poľnohospodárstvo. A to nehovorím o kovových pracovných nástrojoch. A zrazu nachádzame túto kamennú vežu vyrezanú z jedného kusa, ktorá dokazuje, že naši predkovia neboli zaostalými ľuďmi. Veď taký monument bolo potrebné nejakým spôsobom vyrezať zo skaly, zabezpečiť dopravu a nainštalovať na nové miesto. To je problém aj pre ľudí s rozvitými technologickými zručnosťami.“
Samozrejme, že títo ľudia boli skúsení námorníci, obchodníci a rybári. Ich spoločnosť prekvitala, keď si mohli dovoliť také grandiózne stavby pre usporiadanie svojho prístavu. Aj keď idyla netrvala dlho. Ľudia boli prinútení opustiť prístav približne pred 9200 rokmi, keď hladina vody z dôvodu topenia ľadovcov stúpla o 40 metrov a prakticky zatopila ostrov.
Výskum talianskych oceánografov spustil naozajstnú revolúciu medzi archeológmi. Teraz je jasné, že hľadať stopy predhistorických civilizácií Stredomoria je nutné na morskom dne desiatky až stovky kilometrov od súčasnej pobrežnej línie. Netreba sa diviť, ak sa zistí, že naši predkovia predbehli v svojom rozvoji aj svojich potomkov. Súčasný nález na niekoľko tisíc rokov odsunul do histórie začiatok technickej revolúcie.
Monolit sa nachádza v pravom hornom rohu medzi obrázkami 8A a 2A. Mólo, ktoré chráni prístav, sa skladá z dvoch valov a je označené ako vnútorné a vonkajšie, INNER RIDGE a OUTER RIDGE.
Vedci zistili, že kamenný stĺp má umelý pôvod a našli miesto, odkiaľ bol vyrezaný zo skaly. Váha – 15 ton. Dĺžka – 12 metrov. Jasne vidieť na povrchu tri umelo vytvorené otvory. Jeden z nich má priemer 60 centimetrov a je umiestnený na vrchole. Dva ďalšie, v priemere 50 centimetrov, sú navŕtané na bokoch približne v polovici veže. Vedci predpokladajú, že veža slúžila ako maják. Dátum vyhotovenia približne pred 10 000 rokmi. Výskum bol publikovaný v „Journal of Archaeological Science”.