V roku 2011 výskumní pracovníci z University of Minnesota zistili, že úmrtnosť žien užívajúcich multivitamínové prípravky je vyššia ako u tých, ktoré takéto prípravky neužívali.
Vedci z Cleveland Clinic v roku 2011 zistili, že muži, ktorí berú vitamín E, sú vystavení väčšiemu riziku vzniku rakoviny prostaty.
V roku 1994 Národný inštitút rakoviny (National Cancer Institute) v spolupráci s Národným ústavom verejného zdravia vo Fínsku (National Public Health Institute) vykonali vyšetrenie a štúdium 29 000 Fínov, pritom všetci boli silní fajčiari vo veku nad 50 rokov. Táto skupina bola vybraná preto, že boli viac náchylní k riziku vzniku rakoviny a chorôb srdca. Účastníkom štúdie dávali dávky vitamínu E, beta-karotén alebo oboje, alebo nič. Výsledky boli jednoznačné. Subjekty, ktoré prijímali vitamíny a potravinové doplnky, mali väčšie šance zomrieť na rakovinu alebo kardiovaskulárne ochorenia, ako tie, ktoré ich neprijímali. Výsledky boli pravým opakom toho, čo vedci očakávali.
V roku 1996 vedci z Výskumného centra pre výskum rakoviny v meste Seattle (Fred Hutchinson Cancer Research Center) vykonali štúdiu s 18 000 ľuďmi, ktorí boli predtým vystavení pôsobeniu azbestu a preto mali zvýšené riziko vzniku rakoviny hrdla. Účastníci prijímali vitamín A, beta – karotén alebo oboje, alebo nič. Vedci museli predčasne prerušiť experiment, keď zistili, že ľudia, ktorí prijímali vitamíny a potravinové doplnky, začali zomierať na rakovinu o 28 % častejšie a kardiovaskulárne choroby o 17 % častejšie, ako účastníci, ktorí tieto preparáty neprijímali.
V roku 2004 vedci z Univerzity v Kodani skúmali 14 náhodne vybraných testovacích prípadov za účasti 170 000 ľudí, ktorí prijímali vitamíny A, C, E a tiež beta – karotén. Cieľom bolo zistiť, či sú antioxidanty schopné predísť vzniku rakoviny žalúdka. Opäť antioxidanty zaostali za očakávaním. „Nenašli sme dôkazy toho, že antioxidanty sú schopné zabrániť gastrointestinálnej rakovine, ale naopak sa zdá, že zvyšujú všeobecnú úmrtnosť.“ Uviedli na záver výskumu vedci.
V roku 2005 vedci z Lekárskej fakulty (Johns Hopkins School of Medicine) zhodnotili 19 výskumov s účasťou 136 000 ľudí a našli zvýšené riziko smrti pri použití vitamínu E. Dr. Benjamin Caballero, riaditeľ Johns Hopkins Bloomberg School of Public Health povedal: „Potvrdilo sa to, čo hovoria iní. Dôkazy pozitívneho vplyvu používania akýchkoľvek vitamínov, hlavne vitamínu E, nie sú. Myšlienka o tom, že ľudia prijímajú vitamíny, ktoré im neškodia, nie je jednoznačná.“
V roku 2005 vo výskume zverejnenom v časopise americkej medicínskej asociácie boli predložené výsledky výskumu viac ako 9 000 ľudí, ktorí prijímali veľké dávky vitamínu E ako prevenciu pred rakovinou. Ukázalo sa, že ľudia, ktorí prijímali vitamín E, mali väčšie riziko na ochorenie srdca.
V roku 2007 vedci z National Cancer Institute uskutočnili prieskum 11 000 mužov, ktorí prijímali a neprijímali multivitamíny. Záverom bolo zistenie, že tí, ktorí prijímali multivitamíny boli vystavení dvakrát väčšiemu riziku úmrtia na rakovinu prostaty.
V roku 2011 vedci z University of Minnesota zhodnotili stav 39 000 starších žien a zistili, že tie, ktoré prijímali multivitamíny, horčík, zinok, meď a železo, zomierali častejšie ako tie, ktoré ich neprijímali.
V roku 2011 vedci z Cleveland Clinic zverejnili štúdiu, v ktorej preskúmali 36 000 mužov užívajúcich vitamín E, selén alebo oboje, alebo nič. Zistili, že muži užívajúci vitamín E mali o 17 % vyššie riziko vzniku rakoviny prostaty. Vedúci Kardiologického oddelenia Steven Nissen vyhlásil: „Koncepcia užívania multivitamínov bola naviazaná Američanom starajúcich sa o svoje životy nutričným priemyslom za účelom dosiahnutia zisku.“
Len v roku 2010 získal vitamínový priemysel v USA zisk 28 miliárd dolárov.