Biológovia z Tomska v Rusku zistili, že chemoterapia často vedie k tomu, že nádorové bunky pri vývoji rakoviny prsníka začínajú mutovať a nie hynúť. To môže viesť k rozvoju agresívnych nádorových klonov, ktoré sú odolné voči liekom. Výsledky výskumu boli publikované v časopise „Journal of Oncology“.
„Zistili sme, že predoperačná chemoterapia môže spôsobiť mutácie, ktoré sa predtým nevyskytovali v nádoroch u týchto pacientov a ktoré sa prejavujú vznikom ďalších kópií v niektorých častiach v koncovej časti chromozómov. Musíme pochopiť, prečo sa to deje a nájsť metódy prognóz toho, ako sa bude nádor vyvíjať. Nie je pochýb, že chemoterapia je rozporuplná a musí sa používať prísne individuálne s ohľadom na charakteristiku nádoru u pacienta,“ povedala Marína Ibragimova z Vedeckého výskumného onkologického ústavu Univerzity v Tomsku.
Marína Ibragimova a ďalší ruskí genetici a onkológovia pod vedením Nikolaja Litvjakova zo štátnej Univerzity v Tomsku sa snažili pochopiť, prečo aj tie najnovšie a najúčinnejšie formy chemoterapie sú v priemere v jednej štvrtine neúčinné pri rakovine prsníka.
Snažili sa nájsť odpoveď na túto otázku tým, že sledovali zdravotný stav sedemdesiatich žien, ktoré prešli chemoterapiou pred odstránením nádoru zo svojho prsníka.
Vedcov zaujímalo, k akým zmenám dochádza v rakovinových bunkách pri kontakte s chemoterapiou, pretože už pomerne dlhú dobu mali podozrenie, že nádorové bunky sa geneticky menia počas „vojny“ s chemoterapiou.
Ukázalo sa, že sa to skutočne deje. V genóme rakovinových buniek žien, ktorým chemoterapia nepomohla, vedci objavili nové mutácie a nové fragmenty DNA vo forme zdvojnásobenia alebo strojnásobenia kópií génov, ktoré sa nachádzali v koncových častiach chromozómov. V týchto častiach sa nachádzajú gény, ktoré zvyšovali agresivitu nádoru a pomáhali mu odolávať chemoterapii.
Vďaka zdvojnásobeniu rakovinové bunky prsníka prežili a zmenili sa na agresívne klony, ktoré sa mohli šíriť v celom organizme. Týmto spôsobom spôsobuje chemoterapia sama sebe „medvediu službu“, keď podporuje rozvoj nových nádorových klonov, ktoré sú rezistentné voči jej vplyvu.
Zatiaľ vedci nevedia, prečo dochádza k tomuto násobeniu u niektorých žien, zatiaľ čo u iných to pozorované nebolo. Vedci plánujú nájsť odpoveď na túto otázku v priebehu ďalších pozorovaní vývoja rakoviny u pacientok. Okrem toho, vedci z Tomska teraz pracujú na vývoji metodiky, ktorá umožní predpovedať podobný výsledok a vybrať správny druh liečenia.