Belgický architekt Vincent Callebaut odhalil ambiciózne plány na vybudovanie série podvodných ekologických dedín, kde bude možné ubytovať až 20 000 ľudí v každej dedine, ale to je ešte len v budúcnosti. Projekt Aequorea je plne sebestačný „oceanscrapers“ a rozpína sa od prístavného móla na hladine oceánu až po morské dno.
Každý oceanscraper bude vybudovaný pomocou tlače na 3D tlačiarni z recyklovaných plastov z Tichého oceánu, z takzvaného „siedmeho kontinentu“, keďže väčšina tohto odpadu je z plastu.
Životný priestor v domoch Aequorea sa bude skladať z výskumných laboratórií, kancelárií, hotelov, športovísk a fariem rozkladajúcich sa až na 250 poschodiach a siahajúcich až do hĺbky 1000 metrov. Odsoľovaná morská voda bude využívaná ako pitná, odpady budú spracovávané pomocou mikrorias a svetlo bude zabezpečené prostredníctvom bioluminiscencie.
Stavby sú navrhnuté s takou geometriou a záťažou, aby sa vyrovnali s vplyvom životného prostredia, silných prúdov, víchrice a zemetrasenia. Hrúbka vonkajšieho plášťa sa bude zvyšovať s každým metrom k morskému dnu kvôli zvyšujúcemu sa tlaku.
Projekt znie utopicky a veľa z nás má podozrenie, že fáza výskumu a vývoja môže prežiť mnohých z nás. Avšak už krátku dobu žijú ľudia pod vodou, ako súčasť výskumu na základni Aquarius Reef Base na Floride.
Navyše, ešte existuje niekoľko unikátnych rekreačných podvodných miest, ako napríklad podvodná reštaurácia hotela Hilton na Maledivách, ktorá sa nachádza 5 metrov pod hladinou Indického oceánu. V súčasnosti sa buduje hotel v Dubaji, ktorý bude mať 21 izieb pod vodnou hladinou. Taktiež v Mexiku a v Egypte sú múzea pod hladinou mora.