Fínski vedci zistili, že olejové farby na drevo, na báze syntetiky neprispievajú k dlhovekosti drevených konštrukcií. Výskumy dokázali, že pod náterom sa hromadí vlhkosť a vytvárajú sa optimálne podmienky pre rozvoj mikroorganizmov, ktoré ničia drevo.
Oveľa lepšou alternatívou je použiť prírodný fínsky recept, po použití ktorého drevené domy a ploty vydržia desaťročia a nepodliehajú degradácii. Tento recept je navyše niekoľkonásobne lacnejším spôsobom oproti bežne kupovaným náterom.
Prírodná fínska farba, zloženie:
Ražná, alebo pšeničná múka – 720 g
Zelená skalica – 1560 g
Soľ – 360 g
Vápenný hydrát, alebo hasené vápno, alebo vápenný pigment – 1560 g
Voda – 9 litrov
Je potrebné dodržiavať technológiu prípravy. Vezmeme múku a postupne do nej pridávame studenú vodu, aby sme dosiahli konzistenciu hustej smotany. Zostávajúcu vodu zo 6 litrov dolievame horúcou. Následne zmes precedíme a varíme. Za stáleho miešania pridávame soľ, potom zelenú skalicu a vápno. Nakoniec, keď je potreba, pridáme horúcu vodu, aby sme dosiahli náterovú konzistenciu.
Náter sa aplikuje štetcom na povrch v dvoch vrstvách. Výdatnosť je 300 g na meter štvorcový. Pokiaľ bol povrch dreva už skôr natretý olejovou farbou, tak ho úplne zbrúsime. Náter by mal vydržať do 20 rokov, záleží však aj od položenia svetových strán a klimatických podmienok.
Pokiaľ chcete dosiahnuť niektorú z pôvodných fínskych farieb, je možné do zmesi pridať rôzne pigmenty, ako napríklad: najemno rozomletú tehlu, rozomleté farebné íle, odvar z nevädzi, orechovú kôru, slnečnicové semená, a podobne.
Praktická skúsenosť:
„Dozvedeli sme sa o tomto recepte, nadchli sme sa a rozhodli sa ho vyskúšať. Ako z názvu pigmentu vyplýva, je to prísada, ktorá určuje farbu zmesi. Najčastejšie sa jedná o jemne mletý farebný íl, ktorý sme si tiež kúpili.
Keď sme mali všetky zložky, tak sme podľa zadaného receptu pripravili farbu. Vedro sme omotali dekou a horúcou farbou sme natreli dom. Používali sme obyčajné kefy a rozrezané obyčajné plastové bandasky.
Poznámky:
-
Pokiaľ máte na dome drevené prvky, ktorým chcete ponechať prirodzenú farbu dreva, nedotýkajte sa ho farbou, pretože od zelenej skalice drevo hneď stmavne. Pod farbou to nevidieť, ale pokiaľ ju zmyjete, tak tam bude drevo šedej farby, podobné starým doskám bez náteru.
-
Hlavičky pozinkovaných klincov strácajú zinkovú vrstvu vďaka zelenej skalici, takže môžete rovno použiť obyčajné klince bez zinku.
-
Je potrebné slnečné počasie počas náteru a niekoľko dní po ňom.
-
Počas dažďa mokrá stena zanecháva stopy, pokiaľ sa jej dotýkate. Komu to vadí, je možné pridať do farby ľanový olej, uvádzajú, že potom nezanecháva stopy.
-
Po siedmich rokoch farba pekne drží. V miestach, kde intenzívne na stenu prší, sa objavil efekt priezračnosti a farba jemne zbledla. Ale vďaka tomu vynikla textúra dreva, čo spôsobilo pekný efekt. Mimochodom, stena vyzerá krajšie v suchom počasí ako v mokrom.
-
Namaľovanie dvojposchodového domu s rozmerom 6×6 metrov v dvoch vrstvách nás vyšlo cca 10 eur! Najdrahšia položka bol pigment.
-
Celkovo je výsledok dobrý, dom vyzerá po siedmich rokoch vyhovujúco.“
Švédsky recept:
Pre ochranu dreva stačí namaľovať drevo iba jedným, alebo maximálne dvomi nátermi. Časom bude farba slabnúť, ale to bude závisieť od klimatických podmienok. Touto farbou je možné natierať iba čisté drevo, ktoré ešte nebolo natreté žiadnym náterom. Žiadnu povrchovú úpravu dreva kvôli náteru nie je nutné robiť.
Zloženie:
Ražná, alebo pšeničná múka 580 – 600 g
Soľ 250 – 260 g
Ľanový olej 240 – 250 g
Zelená skalica 250 – 260 g
Železité mínium 250 – 260 g
Voda 4,5 litra
Pre dosiahnutie rôznych odtieňov je možné pridávať rôzne pigmenty. Prirodzená farba bude žltá.
Múku zalejeme 3 litrami vody a necháme variť. Miešaním dosiahneme konzistenciu smotany a dávame pozor, aby nevznikli hrudky. Potom, pri stálom varení pridávame soľ, zelenú skalicu a varíme až do úplného rozpustenia kryštálikov. Potom nasypeme železité mínium a vymiesime do homogénnej hmoty.
Nakoniec do hmoty nalejeme ľanový olej, dobre premiešame a pridaním vody rozriedime do pracovnej konzistencie pri stálom varení. Pripravený náter používame teplý. Po nejakom čase náter hustne, preto ho musíme rozriediť vodou. Pri tomto zriedení môže meniť odtieň farby. Náter je možné aplikovať štetcom alebo valčekom. Výdatnosť farby je približne 250 g na štvorcový meter.