Približne sto gramov orechov za týždeň o 55 % znižuje riziko predčasného úmrtia na kardiovaskulárne choroby a o 45 % znižuje riziko úmrtia na rakovinu. K tomuto záveru sa dopracovali autori výskumu zverejneného v časopise BMC Medicine, ktorí skúmali vplyv stredomorskej stravy na zdravie španielskej populácie.
Vedci analyzovali údaje získané počas výskumu spojeného so stravou a chorobami PREDIMED, ktorého sa zúčastnilo viac ako sedem tisíc Španielov vo veku od 55 do 90 rokov so zvýšeným rizikom kardiovaskulárnych ochorení. Počas výskumu sa tiež zaznamenávala úroveň konzumácie mandlí, arašidov, lieskových orechov, pistácií, píniových orieškov a samostatne vlašských orechov.
Bolo zistené, že ľuďom, ktorí jedli viac ako tri porcie orechov (jedna porcia/30 g) týždenne, sa znížilo riziko predčasného úmrtia na kardiovaskulárne ochorenia o 55 % v porovnaní s tými, ktorí orechy nejedli. U tých, ktorí jedli rovnaké množstvo vlašských orechov týždenne, sa znížilo riziko úmrtia na rakovinu o 45 %.
Objavený efekt vedci pripisujú skutočnosti, že orechy sú bohaté na polynenasýtené mastné kyseliny, stopové prvky (vápnik, horčík, draslík) a vitamíny. Okrem toho, obsahujú fytochemické zlúčeniny ako sú fenolové kyseliny, fytosteroly a polyfenoly. Tento komplex má pozitívny vplyv na lipidový profil, pôsobí protizápalovo, znižuje oxidačný stres, zlepšuje cievnu reaktivitu a reguluje hladinu cukru v krvi.
Pokiaľ ide o vlašské orechy, tak obsahujú v porovnaní s ostatnými druhmi orechov najvyššiu úroveň alfa-linolénovej kyseliny a fytochemické zlúčeniny sa v nich nachádzajú v najlepšej biologicky dostupnej forme.
Okrem toho, vedci poznamenávajú, že vlašské orechy sa na rozdiel od ostatných orechov konzumujú so šupou, povlakom, ktorý obsahuje fytochemické zlúčeniny v najvyššej koncentrácii. Všetky tieto okolnosti podľa vedcov vysvetľujú jedinečný úžitok vlašských orechov pre ľudské zdravie.