Obyvatelia mesta Galdakao v španielskom Baskicku zaviedli „chladničky solidarity“. Jeden z obyvateľov mesta, Alvaro Saiz, tvrdí, že spoločnosť, v ktorej sú ľudia s nízkymi príjmami nútení prehrabávať sa v kontajneroch a smetných košoch kvôli hľadaniu potravy, je chorá spoločnosť. A postavil chladničku pred dom na chodník, z ktorej si každý môže zobrať potraviny, ktoré potrebuje. Po dohode s vedením mesta sa táto akcia rozšírila do reštaurácií a kaviarní mesta. Teraz potraviny, ktoré sa nestihli predať, idú namiesto do kontajnera do chladničiek, ktoré stoja na uliciach. Potraviny do nich mimochodom nosia aj obyvatelia mesta.
Odhaduje sa, že asi 40 % všetkých potravín vyprodukovaných na celom svete sa buď nedostane na trh kvôli nevyhovujúcim parametrom a vzhľadu, alebo sa nestihnú predať do dátumu spotreby. Pritom mnohé z týchto potravín sú dokonalo použiteľné a môžu pomôcť ľuďom v núdzi.
Myšlienka „chladničky solidarity“ sa stala veľmi populárnou a šíri sa aj do iných miest v Španielsku. Starosta mesta Galdakao o tomto projekte hovorí: „Keď prišli prvýkrát za mnou s touto myšlienkou, pomyslel som si, že je to geniálne a šialené zároveň! Ako som mohol odmietnuť? Pridelil som na to okolo 5000 eur a tieto peniaze stačili.“
Dobrovoľníci založili neziskovú organizáciu GBGE – Galdakaoko Boluntarionen Gizarte Elkartea, ktorá, okrem prevádzky chladničiek solidárnosti, spolupracuje s ľuďmi v núdzi a sociálne znevýhodnenými skupinami. V súčasnosti je hlavnou činnosťou distribúcia potravinovej pomoci rodinám v núdzi, ktorým rozdajú približne 3000 kg potravín mesačne.