Kategórie

Naši partneri





Flag Counter

Ako neporiadok ovplyvňuje psychiku a zdravie

Keď hovoríme o ekológii, často máme na mysli okolitú prírodu. Ale vnútorná ekológia človeka nie je menej dôležitá. Priestor, v ktorom žijeme, priamo ovplyvňuje náš psychický a fyzický stav. Vedci čoraz viac upozorňujú na skutočnosť, že neporiadok v domácnosti nie je len estetickým problémom, ale je zdrojom chronického stresu, úzkosti a únavy.

Chaos okolo – úzkosť vo vnútri

Zaujímavé výsledky priniesla štúdia vedcov z Kalifornskej univerzity v Los Angeles (UCLA). Pozorovali 32 rodín zo strednej triedy a analyzovali, ako interagujú s priestorom a vecami v domácnosti. Ukázalo sa, že ženy, ktoré opísali svoje domovy ako „preplnené“ alebo „plné nedokončených úloh“, mali neustále zvýšené hladiny stresového hormónu kortizolu. Zároveň miera stresu mužov až tak úzko nesúvisela so stavom ich domovov.

Zdroj: Saxbe, Darby & Repetti, Rena (2010). “No Place Like Home: Home Tours Correlate With Daily Patterns of Mood and Cortisol” — Personality and Social Psychology Bulletin.

Každá vec, ktorá nie je na svojom mieste, je signálom mozgu: „niečo tu nie je v poriadku“. Vynakladá ďalšie zdroje na spracovanie vizuálnych informácií. Aj keď si to neuvedomujeme, únava sa hromadí a úzkosť stúpa. Cítime sa preťažení, hoci by sa zdalo, že sa nič vážne nedeje.

Neporiadok ako forma psychickej obrany

Profesor psychológie Joseph Ferrari z DePaul University (Chicago) uskutočnil výskum medzi ľuďmi náchylnými na hromadenie. Prišiel na to, že neprehľadný priestor nie je len problémom lenivosti. Často je to dôsledok úzkosti, strachu z budúcnosti alebo pocitu straty kontroly. Ľudia hromadia veci v nádeji, že sa budú cítiť bezpečne. Nakoniec však vytvárajú prostredie, ktoré zvyšuje ich úzkosť.

Zdroj: Ferrari, Joseph R. (2010). “Chronically Disorganized Living: Psychological Predictors of Hoarding and Clutter.”

Vplyv neporiadku na mozog

Štúdia z roku 2011 publikovaná v Journal of Neuroscience zistila, že neporiadok znižuje schopnosť mozgu sústrediť sa. Vedci z Princetonu dokázali, že nadmerné vizuálne podnety narúšajú schopnosť človeka sústrediť sa a spracovávať informácie.

Zdroj: McMains, S., Kastner, S. (2011). “Interactions of top-down and bottom-up mechanisms in human visual cortex.”

Čím väčší chaos v zornom poli, tým ťažšie je pre mozog „odfiltrovať“ nepotrebné. To priamo ovplyvňuje výkon a celkový psycho-emocionálny stav.

Ako sa zorganizovať – zvnútra aj zvonku

Psychológovia hovoria: dokonca aj jednoduché čistenie pracovnej plochy alebo kuchyne môže znížiť úroveň úzkosti. Usporiadanie poriadku vo vonkajšom priestore symbolicky odráža snahu vniesť poriadok do myšlienok.

Tu je niekoľko tipov:

  • Začnite v malom. Nemusíte upratať celý byt naraz – stačí jedna polica.

  • Minimalizmus pomáha. Menej vecí znamená menej vizuálneho šumu.

  • Vedomá spotreba. Kupujte len to, čo skutočne potrebujete a zbavte sa toho, čo nepotrebujete.

  • Systematickosť. Je lepšie čistiť po troškách, ale pravidelne.

  • Emocionálne uvoľnenie. Niekedy majú veci emocionálne väzby, ale to nie je dôvod držať sa ich navždy.

  • Ekológia ako životný štýl.

Domov je rozšírením nášho vnútorného prostredia. Tým, že sa staráme o priestor, staráme sa aj o seba. Neporiadok nie je nepriateľ, ale signál. Hovorí, že vedomie sa niekde stratilo, že sa treba zastaviť, obnoviť poriadok, nadýchnuť sa – a začať ľahšie žiť. Cesta k vnútornej ekológii začína jednoduchou vecou: dať všetko na svoje miesto. A možno zapadnú aj vaše myšlienky..

Preložil: OZ Biosféra www.biosferaklub.info

Páčilo sa? Zdieľajte:

Ďalšie články z tejto kategórie