V Rusku podľa štatistík na jednu ženu v plodnom veku pripadá 1,6 dieťaťa. Rodín, ktoré vychovávajú 3 a viac detí je len niečo málo cez 6 %. Pritom špecialisti tvrdia, že pre dobré zdravie a zachovanie mladého výzoru ženy je žiaduce mať aspoň 3 – 4 deti.
Zo štatistík vyplýva, že ochorenia ako je rakovina vaječníkov, prsníka a iných orgánov reprodukčného systému žien sa vyskytujú niekoľkonásobne viac u žien, ktoré nikdy nerodili, alebo mali iba jedno dieťa. Ženský reprodukčný systém je určený na 6 – 9 detí s krátkymi intervalmi medzi pôrodmi.
Ešte v 19. storočí bolo 10 a viac detí v rodine prakticky normou. U žien, ktorých tehotenstvá a periódy dojčenia boli rovnomerne rozložené na celé reprodukčné obdobie, bolo iba 40 – 50 menštruačných cyklov v živote. Súčasná žena, ktorá porodila jedno alebo dve deti má okolo 450 – 500, čo negatívne vplýva na celý reprodukčný systém.
Vedci a lekári tvrdia, že mať deti v intervaloch každé štyri roky revitalizuje a omladzuje ženský organizmus. Aby sa nevyčerpávali sily organizmu je najlepšie mať interval medzi pôrodmi minimálne dva roky. Deti s takým vekovým rozdielom sa výborne spolu hrajú a odbremeňujú tým matku. Najťažšie je to s jedným dieťaťom a s každým ďalším sa rodičovský stres a úzkosť výrazne znižuje, tvrdia psychológovia.
V mnohodetných rodinách majú deti výhody nad svojimi vrstovníkmi. Majú rôzne sociálne návyky a zručnosti, podpora súrodencov, príklad komunikácie medzi deťmi. U dieťaťa sa formuje pocit, že nie je sám vo svete a v reakcii na akúkoľvek hrozbu konajú ako tím. U všetkých, okrem najstaršieho, je vzor pre učenie, preto sa vo veľkých rodinách deti vyvíjajú rýchlejšie.
Je dokázané, že matky troch a viac detí zostávajú dlhšie mladými a aktívnymi, lepšie sa cítia, menej sú vystavené depresiám a iným psychickým problémom a tiež pozerajú optimisticky do budúcnosti.